„Stopy mogą wzrosnąć szybciej niż myślicie”

MD
opublikowano: 28-07-2009, 11:58

Amerykański bank centralny może rozpocząć podwyżki stóp procentowych nie zważając na wysoką stopę bezrobocia, powiedział Charles Plosser, szef Fed z Filadelfii, w wywiadzie dla The Wall Street Journal.

- Myślę, że prawdopodobnie zaczniemy podwyższać topy w niedalekiej przyszłości – powiedział Plossner, uważany za jednego z najbardziej czułych na kwestię walki z inflacją w Fed.

Zaznaczył, że podwyżki mogą nastąpić nawet przy wysokim bezrobociu. Plossner prognozuje, że stopa bezrobocia osiągnie szczyt pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. W czerwcu sięgała 9,5 proc.

Szef Fed z Filadelfii będzie do 2011 roku niegłosującym członkiem FOMC. Jest wśród tych członków władz amerykańskiego banku centralnego, którzy najgłośniej ostrzegają o niebezpieczeństwie wyrwania się inflacji spod kontroli. Plossner podkreśla, że nie obawia się jej znaczącego wzrostu w krótkim terminie, ale pod koniec 2010 roku lub w 2011.

MD, cnbc.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane