Stopy odpoczywają przed wspinaczką

JKW
28-08-2008, 00:00

Obawy o wzrost gospodarczy powstrzymały RPP przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Ale tylko na chwilę.

Obawy o wzrost gospodarczy powstrzymały RPP przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Ale tylko na chwilę.

Sprawdziły się przewidywania ekonomistów — Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na wczoraj zakończonym posiedzeniu nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Główna stopa wynosi 6 proc. W komunikacie rada z jednej strony podkreśliła, że inflacja nadal jest podwyższona, a oczekiwania inflacyjne mogą doprowadzić do początków spirali płacowo-cenowej (tzw. efektu drugiej rundy). Z drugiej jednak strony zwróciła uwagę, że sytuacja w Eurolandzie — u naszego głównego partnera handlowego — staje się coraz poważniejsza.

— Wcześniej sygnalizowane ogromne ryzyko spowolnienia gospodarczego w strefie euro materializuje się. Po ostatnich danych pogorszyły się prognozy dla dynamiki PKB w takich krajach, jak Niemcy, Francja czy Włochy — mówi Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego.

A to zaczyna też hamować rozwój naszej gospodarki.

„Dane, które napłynęły w ostatnim okresie, potwierdzają wcześniejsze sygnały, że tempo wzrostu gospodarczego [w Polsce — red.] stopniowo się obniża” — czytamy w komunikacie RPP.

— Oświadczenie rady pokazuje, że jest ona nieco bardziej skłonna do zacieśniania polityki pieniężnej niż przed miesiącem. Inflacja nadal jest w oczach RPP poważnym problemem, dlatego spodziewam się jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach — komentuje Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Wiele będzie jednak zależeć od dynamiki PKB w II kw. 2008 r. — w piątek poda ją Główny Urząd Statystyczny.

— Jestem przekonany, że wzrost będzie przynajmniej na poziomie 5,6 proc. rok do roku, a może nawet więcej — mówi Marian Noga, członek RPP.

Jego zdaniem, nadal jest szansa, że w całym 2008 r. gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,5-5,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stopy odpoczywają przed wspinaczką