Stopy procentowe bez zmian

impulsów poruszał się w przedziale 4,36-4,39. Zapowiedzi interwencji ze strony NBP sprzyjały względnej stabilizacji krajowej waluty. Krzysztof Wołowicz
opublikowano: 07-10-2011, 00:00

WALUTY

Czwartek upłynął pod znakiem posiedzenia banków centralnych. Najpierw Bank Anglii zdecydował o pozostawieniu głównej stopy procentowej na poziomie 0,5 proc. Decyzja była zgodna z prognozami. Zaskoczeniem natomiast było zwiększenie programu ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej. Spodziewano się, iż program pozostanie na poziomie 200 mld funtów, tymczasem bank zwiększył go do 275 mld funtów. W reakcji kurs funta do dolara mocno zniżkował z 1,5455 do 1,5270. Osłabienie brytyjskiej waluty było reakcją na zapowiedziany wzrost podaży pieniądza na rynku. W niespełna godzinę po decyzji Banku Anglii stopy procentowe utrzymał ECB.

Równocześnie zdecydował on o przeprowadzeniu w najbliższych miesiącach dwóch

długoterminowych operacji refinansujących (LTRO) i uruchomieniu nowego programu skupu zabezpieczonych obligacji na rynkach pierwotnym i wtórnym na kwotę 40 mld euro. Prezes Trichet zapowiedział przeprowadzenie operacji w październiku i grudniu. Europejska waluta, podobnie jak w przypadku funta, traciła. Kurs EUR/USD obniżył się z 1,3363 do 1,3287. Wspólnej walucie nie pomogły publikowane lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Dopiero pod koniec sesji EUR/ USD wrócił na wcześniejsze poziomy i kwotowany był na poziomie 1,3390. Złoty przy braku krajowych impulsów poruszał się w przedziale 4,36-4,39. Zapowiedzi interwencji ze strony NBP sprzyjały względnej stabilizacji krajowej waluty.

Krzysztof Wołowicz

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: impulsów poruszał się w przedziale 4,36-4,39. Zapowiedzi interwencji ze strony NBP sprzyjały względnej stabilizacji krajowej waluty. Krzysztof Wołowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy