Stopy procentowe spadły o 50 punktów, rynek nie reaguje

Przemek Barankiewicz
29-05-2002, 10:46

RPP obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Większość analityków oczekiwała, że taka decyzja zapadnie dopiero w czerwcu. Rynek finansowy zareagował jednak spokojnie - wartość złotego i polskich obligacji praktycznie nie drgnęła. Jedynie indeks WIG20 zareagował lekkim wzrostem. Tradycyjne niezadowolenie z wysokości cięcia wyrazili przedstawiciele rządu.

Główna stopa rynkowa, czyli minimalna stopa 28-dniowych operacji otwartego rynku spadła do nie mniej niż 9,0 proc. Stopa redyskontowa weksli do 10,5 proc., lombardowa do 12,0 proc., a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej od banków przez NBP do 6,0 proc. Rada utrzymała neutralne nastawienie w polityce monetarnej.

- Gospodarka pokazuje, że można obcinać stopy procentowe, ponieważ inflacja jest niska i nie doszło do odbicia cen żywności. Dlatego decyzja ta jest doskonale uwarunkowana sytuacja makroekonomiczna. Nie spodziewaliśmy się obniżki tylko dlatego, ze sądziliśmy, iż Rada po raz kolejny nie będzie chciała poddać się presji politycznej. Zwyciężyły

jednak argumenty ekonomiczne - to dobrze dla gospodarki. Wydaje się, że dopiero po lecie będzie można oczekiwać ewentualnych obniżek. Wszystko zależy od tego czy Rada zdyskontuje majowe dane o spadku cen żywności. Jednak, jeżeli dobry trend inflacyjny utrzyma się, stopy mogą spaść jeszcze o 50 punktów bazowych – skomentował agencji Reuters Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Pekao SA.

Do grona tych, których nie ucieszyła decyzja banku centralnego należy rząd.

- Każda decyzja obniżki stóp procentowych może liczyć na akceptację rządu, ale jest to decyzja niezwykle ostrożna. Przy tak niskiej inflacji, jaka jest obecnie i przy tak złej sytuacji, w jakiej przychodzi funkcjonować polskim przedsiębiorcom, potrzebne są bardziej radykalne działania" - powiedział agencji ISB Michał Tober, rzecznik rządu.

Chociaż większość analityków nie liczyła na redukcję, rynek finansowy jest niezwykle spokojny. Złoty praktycznie nie zmienił się do euro (około 3,765 PLN/EUR) i dolara (4,06 PLN/USD). Nieznacznie spadła rentowność obligacji 5-letnich (do 8,78 proc.), a wzrosła 2-letnich (do 9,15 proc.). Indeks WIG20, który rozpoczął sesję bez zmian, wzrósł po informacji z NBP o 0,5 proc.

O godz. 16 rozpocznie się konferencja prasowa RPP.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stopy procentowe spadły o 50 punktów, rynek nie reaguje