Stopy w Australii bez zmian

opublikowano: 02-02-2016, 07:26

Bank centralny Australii zdecydował podczas wtorkowego posiedzenia o utrzymaniu głównej stopy procentowej na dotychczasowym poziomie, donosi Bloomberg.

Benchmarkowa stopa gotówkowa nadal więc będzie, dziewiąty miesiąc z kolei, kształtować się na rekordowo niskim poziomie 2 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami zdecydowanej większości ekonomistów.

Zdaniem Glenna Stevensa, prezesa Reserve Bank of Australia, inflacja cen konsumpcyjnych prawdopodobnie pozostanie na niskim poziomie w ciągu następnego roku lub dwóch. Tym samym odszedł od wcześniejszych prognoz zakładających 2-3 proc. cen banku centralnego.

Komunikat RBoA wymusił przecenę dolara australijskiego, który w stosunku do amerykańskiego odpowiednika spadł z 71,77 centów do 70,77 centów.

Od grudniowego posiedzenia władz monetarnych wycena popularnego „aussie” stopniała o ponad 3 proc. Z kolei australijska gospodarka w roku do września 2015 r. rozwijała się w tempie 2,5 proc., co jest dynamiką poniżej średniej. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane