Stracą młodzi i najstarsi

[SACH]
22-03-2012, 00:00

Przedsiębiorcy uważają, że wyższy wiek emerytalny wpłynie negatywnie zarówno na zatrudnianie osób starszych, jak i absolwentów.

Propozycje rządu, który chce wydłużyć okres pracy do 67 lat, nie przekonują polskich przedsiębiorców. Ich zdaniem, reforma negatywnie wpłynie na rynek pracy.

Jak wynika z badania „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego”, przeprowadzonego przez program Rzetelna Firma, aż 53 proc. ankietowanych uważa, że reforma prawa pracy pogorszy gotowość firm do zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym. Z kolei według 32 proc. pracodawców, rządowe propozycje nic nie zmienią. Pozytywny wpływ przewiduje jedynie 7 proc. ankietowanych.

— Samo wydłużenie wieku emerytalnego nie rozwiąże problemu wysokiego bezrobocia wśród ludzi starszych, zwłaszcza kobiet. Wręcz przeciwnie, pogłębi je. Rząd powinien zatem pomyśleć o pakiecie dodatkowych rozwiązań mających na celu aktywizację zawodową, doszkalanie i możliwości przekwalifikowania dla osób w wieku przedemerytalnym. Inaczej zostaną pozostawione samie sobie — komentuje wyniki Waldemar Sokołowski, prezes programu Rzetelna Firma.

Zdaniem przedsiębiorców, najnowsze plany rządu pogorszą także sytuację osób wchodzących na rynek pracy. Według aż 48 proc. ankietowanych podniesienie wieku emerytalnego zmniejszy gotowość firm do zatrudniania absolwentów. Natomiast 35 proc. uważa, że proponowana reforma nie przełoży się na tworzenie nowych miejsc pracy dla młodych. Korzyści przewiduje zaledwie 9 proc. firm.

— Badanie pokazuje, że przedsiębiorcy postrzegają reformę jako rozwiązanie, które uderzy w osoby mające najtrudniejszą sytuację na rynku pracy — zarówno wchodzące na rynek, jak i te w wieku przedemerytalnym. Aktualne jest pytanie o kształt reformy — czy rzeczywiście może stanowić zachętę do tworzenia nowych miejsc pracy, czy będzie tylko sztucznym nakazem utrzymywania lub tworzenia ich na papierze? — dodaje Waldemar Sokołowski. Badanie przeprowadzono w marcu na grupie 1086 przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [SACH]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Stracą młodzi i najstarsi