Strach nie trwał długo

dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB
opublikowano: 22-12-2020, 10:19

Czasem mówi się, że na rynkach finansowych rządzą dwie siły: strach oraz chciwość. Wczoraj było to bardzo widoczne. Zaczęło się od strachu, jednak inwestorzy szybko uznali, że to okazja.

Tematem numer jeden pozostaje mutacja koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Z powodu niepewności co do jej konsekwencji świat bardzo szybko odciął większość form komunikacji z „Wyspami”. Dla Brytyjczyków problemem jest szczególnie zamknięta granica z Francją, co uniemożliwia zaopatrzenie w wyjątkowo gorącym okresie świątecznym, zwłaszcza, że kraj przygotowuje się dodatkowo do możliwości braku porozumienia handlowego z UE. Wstępne porozumienie z Paryżem zakłada możliwość wznowienia ruchu od środy, pod warunkiem masowych testów dla kierowców. Globalne rynki interesuje jednak co innego – czy wirus rozprzestrzeni się szybciej oraz (przede wszystkim), czy będzie „odporny” na szczepionki. To pierwsze zagrożenie jest realne i wymagałoby znów bardziej zdecydowanych restrykcji, a to dodatkowo pogrążyłoby gospodarki. Jednak to drugie byłoby dla rynków prawdziwą katastrofą – ostatnie tygodnie rynkowej euforii to właśnie nadzieja na skuteczną szczepionkę. Na razie nie ma danych sugerujących, iż szczepionka miałaby być mniej skuteczna, jednak jest jeszcze bardzo wcześnie.

Wydawałoby się, że sytuacja wymaga wzmożonej ostrożności, jednak ta dominowała tylko w pierwszej części wczorajszego handlu. Po wejściu na rynek USA zaczęła się panika kupowania. W wielu komentarzach pisałem w tym roku jak banki centralne wypychają inwestorów w kierunku ryzyka i wczorajszy dzień był tego najlepszym przykładem. Każda najmniejsza przecena traktowana jest jak „okazja, która może się nie powtórzyć” i taki rynek możemy obserwować do czasu, aż rynki nie zwątpią w możliwość skutecznej interwencji ze strony Fed i innych banków.

Wtorek w kalendarzu to w zasadzie tylko dane z USA. O 14:30 poznamy raport o PKB, ale będzie to jedynie rewizja już wcześniej opublikowanego raportu. Ważniejszy będzie raport o nastrojach konsumenta o godzinie 16:00 (Conference Board). Złoty odrobił wczoraj popołudniem część strat. Dziś o 10:00 euro kosztuje 4,5002 złotego, dolar 3,6816 złotego, frank 4,1519 złotego, zaś funt 4,9456 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane