Czytasz dzięki

Strach przed weekendem

Łukasz Bugaj, CFA, DM BOS
opublikowano: 03-07-2015, 17:17

Dzisiejsza sesja kończyła „grecki” tydzień na warszawskim parkiecie, który z uwagi na czające się ryzyka trudno zaliczyć do udanych.

Ponadto zbliżające się wielkimi krokami niedzielne referendum stwarza sporą niepewność, która sprzymierzeńcem byków z pewnością nie jest. Dodatkowo brak sesji na Wall Street powodował niską płynność, co oznaczało że nawet niewielka podaż prowadziła do niemałych spadków.

Na dzisiejszą sesję oddziaływały trzy czynniki. Pierwszym było święto w USA, co tradycyjnie prowadzi do niewielkich obrotów i małej płynności na rynku. Drugim były finalne odczyty wskaźników PMI dla sektora usług, które jednak przez inwestorów giełdowych są traktowane po macoszemu. Trzecim i najważniejszym elementem dzisiejszej układanki była niepewność co do wyników niedzielnego referendum w Grecji. Sumarycznym efektem tych trzech czynników była początkowa flauta na parkietach przy akompaniamencie całkiem niezłych danych z Europy. Im bliżej jednak było końca sesji, tym podaż się ożywiała i nie mogła łatwo znaleźć drugiej strony transakcji, co powodowało skokowe przesunięcia indeksów w dół. Ostatecznie grecka niepewność zwyciężyła i doprowadziła do spadku głównego indeksu WIG20 o 0,7% przy jednocześnie bardzo skromnych obrotach w kwocie 280 mln zł.

Dzisiejsze zniżki kończyły trudny na parkiecie tydzień, który rozpoczął się sporą luką spadkową. Popyt dość szybko zabrał się do pracy by ją zamknąć, ale zadanie nie było łatwe w obliczu narastającej niepewności wokół niedzielnego referendum w Grecji. Co prawda sondaże zaczęły się ostatnio minimalnie przechlać na stronę wygranej opcji na „tak”, ale przewaga nad „nie” jest symboliczna i żadnej pewność nie daje. Lepiej z punktu widzenia inwestorów wyglądają wyniki zakładów bukmacherskich, z których wynika, że prawdopodobieństwo wyboru „tak” przekracza 65%. Gdyby rzeczywiście ta opcja  zwyciężyła, to w poniedziałek czekać nas powinna kolejna luka, tym razem wzrostowa. Radość nie powinna być jednak zbyt ogromna, gdyż niezależnie od wyniku referendum, kryzys wokół Hellady szybko czy bezboleśnie się nie skończy.           

 
  
     

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, DM BOS

Polecane