Straganiarze stronią od kredytów

opublikowano: 04-05-2017, 22:00

Zaległe zobowiązania firm handlujących na targowiskach i bazarach są warte łącznie 42 mln zł.

Ponad 5,6 tys. nowych firm handlujących na straganach i targowiskach zarejestrowano w latach 2014-16, ale jednocześnie prawie 10,3 tys. zniknęło z rynku — wynika z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska. Powodem nie są jednak głębokie problemy finansowe osób prowadzących działalność w tej formie.

Statystyki Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK dowodzą raczej, że mali przedsiębiorcy z targowisk charakteryzują się niezłą solidnością płatniczą. Wśród ponad 104,8 tys. aktywnych i wyrejestrowanych już jednoosobowych firm zajmujących się detalicznym handlem straganowym nieopłacone zobowiązania kredytowe i pozakredytowe ciążą na prawie 2,4 tys. Długi ma więc 2,3 proc. takich mikrofirm.

— Trudno stwierdzić wprost, czy te dane oznaczają, że jest to intratny biznes, któremu towarzyszy wysoka moralność płatnicza. Jednoznacznie pozytywnej odpowiedzi nie przynoszą informacje dotyczące spłaty kredytów. Dane BIK pokazują, że firmy handlujące na targowiskach stronią od bankowych kredytów. Ma je jedynie ok. 4 proc. przedsiębiorców, ale wśród kredytobiorców z targowisk ze spłatą raty nie radzi sobie co dziesiąty. Firmy z bazarów w porównaniu z innymi podmiotami wypadają pod tym względem przeciętnie — komentuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Zaległe zobowiązania kredytowe firm targowych przekraczają 21,5 mln zł, a pozakredytowe — 20,3 mln zł. Średnie zadłużenie kredytowe wynosi ponad 51 tys. zł, innych nieuregulowanych zobowiązań — ponad 10 tys. zł. Najwięcej firm wpisanych do baz BIG InfoMonitor i BIK prowadzi działalność w województwie mazowieckim, kolejne miejsca zajmują województwa śląskie — 320 firm, i łódzkie — 240 firm.

Saldo zadłużenia pierwszej trójki w obu bazach wynosi odpowiednio 6,1 mln zł, prawie 3 mln zł i ponad 4,4 mln zł. Według szacunków Bisnode Polska obecnie handel targowy i bazarowy prowadzi ok. 86 tys. przedsiębiorców. Najwięcej z nich (43 tys.) zajmuje się sprzedażą wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia, a na drugim miejscu są sprzedawcy żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (prawie 27 tys.). Stragan może być prowadzony w formie jednoosobowej działalności gospodarczej oraz w formie spółki osobowej lub kapitałowej. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wymaga ewidencjonowania przychodów na kasie fiskalnej.

Zwolnieni z tego obowiązku są przedsiębiorcy z obrotami do 20 tys. zł rocznie, pod warunkiem że sprzedawane towary nie należą do katalogu objętego wymogiem ewidencji kasowej. W raporcie BIG InfoMonitor i BIK podkreślono, że według badania przeprowadzonego wśród warszawiaków 78 proc. ankietowanych chętnie korzysta z usług targowisk. Jeszcze więcej zwolenników mają jarmarki jednodniowe (85 proc.) oraz zdrowej żywności (82 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Straganiarze stronią od kredytów