Strategia jednoczy Bałtyk

IT
opublikowano: 04-06-2009, 00:00

Zostanie ogłoszona za tydzień. Jeśli ożyje, to dopiero jesienią. Strategia UE dla regionu bałtyckiego ma promować innowacyjność.

Zostanie ogłoszona za tydzień. Jeśli ożyje, to dopiero jesienią. Strategia UE dla regionu bałtyckiego ma promować innowacyjność.

Komisja Europejska zakończyła trwające od 2007 r. prace nad strategią dla państw położonych nad Bałtykiem. W planach jest usprawnienie ochrony środowiska i zrównoważony rozwój gospodarczy, promocja innowacyjności i przedsiębiorczości, stworzenie wspólnego rynku wewnętrznego.

Strategię przedstawi światu Szwecja, która lada dzień obejmie europejską prezydencję. Potem pałeczkę ma przekazać Polsce, która stanie na czele UE w 2011 r.

— Polska to swoisty motor napędzający zmiany i rozwój w regionie Morza Bałtyckiego — mówi Hans Brask, dyrektor Balic Development Forum.

Oprócz Polski i Szwecji strategia ma objąć Litwę, Łotwę, Estonię, Norwegię, Finlandię, Danię i Niemcy. Ich przyszła współpraca ma ułatwić działanie małym i średnim przedsiębiorcom dzięki tworzeniu klastrów innowacji oraz walce o ujednolicony system podatkowy.

Najwięcej kontrowersji budzi finansowanie strategii i jej założeń. Jej twórcy w ciągu kilku najbliższych lat na transport i logistykę chcą wydać nawet 100 mld EUR. Johnny Akerholm, prezes Nordic Investment Bank, twierdzi, że pieniądze mają pochodzić z wykorzystywanych już subsydiów. Tyle że nie byłyby one dzielone między państwa członkowskie, lecz szły do wspólnej puli. Z kolei Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach strategii planuje stworzenie dla państw regionu specjalnej mapy finansowania, która ma ułatwić nadbałtyckim przedsiębiorcom staranie się o granty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu