Strategia kluczem do budowy wartości firmy

Janusz Krystosiak, dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich, KGHM Polska Miedź
opublikowano: 12-03-2020, 22:00

Zakończony rok 2019, mimo zawirowań na światowych rynkach, był udany dla KGHM. To pierwszy pełny rok realizacji nowej strategii na lata 2019-23, która została przygotowana po wewnętrznym przeglądzie i analizie kierunków globalnego rozwoju gospodarczego.

Nowa strategia wynika przede wszystkim z megatrendów wpływających na branżę wydobywczą,takich jak: przełom technologiczny, zmiany demograficzne i społeczne, poziom zasobów naturalnych, zmiany klimatyczne, zmiany sił wśród globalnych gospodarek, szybka urbanizacja czy otoczenie legislacyjne. Ważnym czynnikiem było także dostosowanie programu inwestycyjnego do możliwości finansowych spółki.

Janusz Krystosiak, dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich, KGHM Polska Miedź

Realizując strategię, budujemy wartość KGHM: utrzymujemy ustabilizowane poziomy produkcji, prowadzimy duże inwestycje, usprawniamy zarządzanie, a zarazem w sposób odpowiedzialny dbamy o wyniki finansowe. Spółka zracjonalizowała gospodarkę złożem i lepiej dopasowała techniki wydobywcze do struktury geologicznej. Przygotowujemy nowe obszary wydobywcze, zoptymalizowaliśmy produkcję hutniczą, m.in. poprzez kluczowe inwestycje, takie jak uruchomienie najnowocześniejszego pieca hutniczego w Polsce w Hucie Miedzi Legnica.

Ważnym elementem działań KGHM w 2019 r. było zoptymalizowanie struktury finansowania spółki. To m.in. obligacje na rynku wtórnym, faktoring czy nowe umowy kredytowe. Szukamy oszczędności i efektywności w konsolidacji polityki zakupowej, zużyciu wody czy energii elektrycznej, której KGHM jest przecież największym konsumentem w naszym kraju.

Wszyscy widzimy, jak trudny dla przemysłu jest 2020 r. Do wyzwań związanych z wojnami celnymi między globalnymi graczami i wzrostami cen energii dołączyła epidemia koronawirusa, która już teraz znacząco wpływa na światowe rynki, nie tylko surowcowe. Mimo to konsekwentnie realizujemy przyjęty plan działania dla naszej firmy.

Wszystko to buduje wartość KGHM dla jego akcjonariuszy, a tę wartość chcemy rzetelnie komunikować. Stąd nasze zobowiązanie do otwartości i najwyższej jakości komunikacji inwestorskiejoraz dążenie do ciągłego jej usprawniania. Dobre relacje z otoczeniem finansowym, prawidłowo opowiedziana equity story, wspierają budowaną wartość spółki i przekładają się na jej rzetelną wycenę oraz satysfakcjonującą stopę zwrotu z akcji emitenta. Relacje inwestorskie KGHM prowadzą otwarty dialog z uczestnikami rynku kapitałowego, zgodnie z polityką transparentności firmy oraz najlepszymi praktykami Giełdy Papierów Wartościowych. Dobry dialog, dyspozycyjność, uważne wsłuchiwanie się w potrzeby odbiorców i umiejętne wykorzystanie informacji zwrotnej oraz wartość przekazywanej informacji, stanowi istotę komunikacji i relacji z rynkiem.

Relacje inwestorskie w KGHM to również prawidłowe wypełnianie obowiązków informacyjnych emitenta pod kątem zarówno oczekiwań rynku, jak i unormowań prawnych. Wymaga to ciągłej analizy oraz dostosowywania regulacji wewnętrznych dotyczących obiegu informacji w całej Grupie Kapitałowej KGHM, zgodnie ze zmianami w otoczeniu prawnym. W myśl założonej strategii komunikacji inwestorskiej KGHM, dokładamy wszelkich starań, aby rozwijać i udoskonalać dotychczasowe działania, tym samym wpisując się w najlepsze standardy komunikacji z rynkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Janusz Krystosiak, dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich, KGHM Polska Miedź

Polecane