Strategia TMS: Niespodzianki sprzyjają dolarowi

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 18-03-2013, 07:40

Wśród dwóch najistotniejszych obecnie motorów notowań, czyli ożywienia w amerykańskiej gospodarce i kontynuacji kryzysu zadłużeniowego, próżno doszukiwać się pozytywów dla euro.

Włochy skazane są na wstrzymanie reform, czy to na skutek utworzenia mniejszościowego gabinetu, czy też ze względu na przedwczesne wybory. Inwestorzy ostatnio wykazują obojętność na pozytywne dla wspólnej waluty uspokojenie nastrojów na rynku długu. Czynnik ten został zepchnięty na drugi plan przez niekorzystne dla euro różnice w postrzeganiu perspektyw polityki pieniężnej. Jednak ewentualna ponowna wyprzedaż obligacji skarbowych z pewnością nie zostanie już zbagatelizowana i będzie napędzać spadki EUR/USD.

Informacje napływające z amerykańskiej gospodarki w najgorszym wypadku mającharakter neutralny dla siły dolara, a jest tak, gdy publikacje makroekonomiczne przybierają neutralne wartości. Bardzo słabe dane umacniają dolara (przede wszystkim do walut procyklicznych) w wyniku wzrostu awersji do ryzyka. Zdecydowanie przeważające, wysokie i przekraczające prognozy wartości wskaźników sprawiają natomiast, że amerykańska waluta zyskuje (zwłaszcza do walut o niskich realnych stopach procentowych) na kanwie rosnącego przekonania, że Fed pod wpływem zakasującego siłą ożywienia zmodyfikuje ekstremalnie łagodną politykę. Spekulacje wraz ze zbliżaniem się końca roku tylko przybierać będą na sile. Środowe posiedzenie FOMC nie przyniesie zapewne zmian w parametrach programu ilościowego luzowania, ale optymistyczna ocena kondycji gospodarki sprzyjać będzie sile dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Strategia TMS: Niespodzianki sprzyjają dolarowi