Straż Graniczna sypie kasą

Mariusz Zielke
opublikowano: 10-05-2007, 00:00

Branża IT narzekała na brak zamówień publicznych, ale już nie musi. Pogranicznicy dadzą zarobić ponad 100 mln zł.

Branża IT narzekała na brak zamówień publicznych, ale już nie musi. Pogranicznicy dadzą zarobić ponad 100 mln zł.

Straż Graniczna (SG) ogłosiła trzy duże przetargi teleinformatyczne na rozbudowę sieci, obsługę operatorską i modernizację infrastruktury. Łącznie są warte 30-90 mln EUR. Najwięcej, bo ponad 20 mln EUR, pochłoną usługi dostępu do internetu oraz telekomunikacja wewnętrzna i zewnętrzna. Co najmniej 10 mln EUR pogranicznicy zamierzają wydać na sprzęt sieciowy, infrastrukturę IT (głównie sprzęt IBM), oprogramowanie i zabezpieczenia.

— Od dłuższego czasu nie było żadnego dużego zamówienia publicznego związanego z transmisją danych. Dlatego to nie lada gratka dla firm z naszego sektora — mówi przedstawiciel firmy świadczącej usługi teleinformatyczne.

Arsenał zabezpieczeń

Oferty w trzech przetargach mają trafić do Komendy Głównej SG na początku czerwca. Firmy w nich startujące poza wpłaceniem wadium (łącznie 3 mln zł) muszą wykazać się wysoką zdolnością kredytową (30-45 mln zł w każdym przetargu) i zaprezentować referencje z projektów o podobnej wartości.

— Wymagania są wysokie, więc należy spodziewać się ofert od konsorcjów firm — mówi przedstawiciel jednego z integratorów.

SG kupi m.in. prawie 5 tys. komputerów z całym arsenałem środków zabezpieczających i szyfrujących, system telekopiowy, system obiegu dokumentów. Pogranicznicy dostaną nowe telefony IP, sprzęt kopiujący, karty dostępowe. Powstaną także nowoczesne portale informacyjne: wewnętrzny i zewnętrzny.

Operator telekomunikacyjny, który wygra przetarg na usługi telefoniczne, zapewni sobie klienta na sześć lat. Sprzęt, jakiego zażyczyła sobie SG, ma być firmowy i wysokiej jakości (produkty IBM, Cisco) z bardzo rozbudowanymi zabezpieczeniami przed atakami hakerów, wirusami komputerowymi, a także nieuprawnionym dostępem lub kradzieżą sprzętu. Część sprzętowa zamówienia może się zwiększyć o 20 proc.

Łakomy kąsek

Wcześniej pogranicznikom udało się m.in. zakupić sporo sprzętu i oprogramowania, ale największy przetarg (za ponad 50 mln EUR) na zintegrowany system ochrony granicy zakończył się klapą. Problemy są też z wartym 40 mln EUR systemem radarowego nadzoru wybrzeża.

Wszystkie zakupy SG związane są ze zbliżającym się wejściem Polski do strefy Schengen, co umożliwi zniesienie kontroli na granicy z innymi krajami UE. Mamy być gotowi do końca 2007 r. Gotowość Polski do wejścia do systemu Bruksela skontroluje w grudniu. Oceniana będzie m.in. szczelność granic i integracja systemów informatycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Straż Graniczna sypie kasą