Struktury czasem przynoszą zysk

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 15-05-2013, 00:00

W Alior Banku na Złotej Inwestycji zarabiało się ponad 13 proc. rocznie. Jeszcze lepszy wynik wypracował KBC German Jumper FIZ — ponad 15 proc.

Klienci Alior Banku, którzy zainwestowali w 30-miesięczną strukturę, z której zysk był uzależniony od strategii Gold TrendVol, mają powody do zadowolenia. Ich oszczędności powiększyły się o 37,4 proc. brutto, czyli wypracowywały rocznie 13,2 proc. zysku. Zdaniem przedstawicieli banku, Gold TrendVol, czyli Strategia Trendu, przyniosła oczekiwane efekty, dzięki efektywnemu wykorzystywaniu zmian sytuacji na rynku i odpowiedniemu inwestowaniu w zwyżki lub spadki w zależności od koniunktury. Strategia miała też wbudowany mechanizm stabilizacji ryzyka, który ograniczał ekspozycję rynkową w przypadku zbyt silnych wahań cen.

Bank podkreśla, że jej skuteczność była najbardziej widoczna w trakcie ostatnich spadków na rynku złota, ponieważ prawidłowo został odczytany początek trendu spadkowego. Ten sam mechanizm zatrzymał dalszą ekspozycję na rynek, co pozwoliło na zachowanie wypracowanego zysku, mimo dużego odbicia wyceny złota. Nie wszystkie produkty strukturyzowane, z których zysk zależał od rynku złota lub metali szlachetnych, mogą się pochwalić takimi wynikami.

Zakończona w styczniu Lokata Inwestycyjna Siła Złota, w którą można było zainwestować w Banku Millennium, a zakończyła się w styczniu br., przyniosła 3,19 proc. zysku, co dało 1,72 proc. w skali roku. Natomiast Lokata Inwestycyjna Szlachetny Koszyk III, w którym znalazły się: złoto, platyna i srebro, zakończona w marcu, nie wypracowała żadnej premii. Zarobić można było natomiast na inwestycji fundusz KBC German Jumper FIZ, która zakończyła się po pierwszym okresie rozliczeniowym 15,17-procentowym zyskiem.

Efekty przyniosły: okres trwania lokaty w trakcie dobrej koniunktury i konstrukcja „autocall”, która pozwala na wcześniejsze zakończenie inwestycji, jeżeli zostaną spełnione odpowiednie warunki. KBC German Jumper FIZ zaczął inwestować w marcu 2012 r., kiedy akcje traciły na wartości, kolejne miesiące i poprawa koniunktury w zdecydowany sposób nadrobiły ewentualne straty. Zysk był uzależniony od wskaźnika DAX Price Index. Konstrukcja „autocall” przynosiła dobre efekty również w poprzednich latach.

KBC BRIC Jumper 1 FIZ przyniósł 16,5 proc. zysku również po roku trwania, KBC Poland Jumper 2 FIZ 15 proc., a KBC Poland Jumper 1 FIZ 9 proc. po zaledwie pół roku. Z zapadających ostatnio struktur zadowalające efekty przyniosły jeszcze Finanse Zjednoczone z oferty PKO BP. Zysk z 2-letniej inwestycji zależał od zachowania się indeksu S&P500 i wyniósł 13,5 proc., czyli 5,47 w skali roku. Po 4,86 proc. zysku w skali roku dały dwie walutowe lokaty strukturyzowane z oferty BZ WBK.

Złoty czy euro

BZ WBK przyjmuje zapisy na kolejne walutowe lokaty strukturyzowane, które ostatnio przynosiły zyski lepsze niż standardowe depozyty. Można zainwestować w EUR Złoty Plus, EUR Złoty Stabilizację lub EUR Euro Plus. Wszystkie mają 6-miesięczny horyzont czasowy. Ich zaletą jest brak opłat manipulacyjnych. Wybór powinien być uzależniony od przekonania, czy złoty będzie się umacniał względem euro, będzie stabilny, czy się osłabi. Subskrypcja potrwa do 21 maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Struktury czasem przynoszą zysk