Sułtan Sulejman podbija portfel

Aukcja to chyba jedyna okazja, żeby wyroki osmańskiego sułtana przeplatały się płynnie ze sprawami Sherlocka Holmesa

W przypadku gdy jedna, odręcznie zapisana pożółkła kartka wyceniona zostaje na równowartość ponad 0,5 mln zł, treść zapisów musi dotyczyć poważnej sprawy. Tym razem to sprawa serii tajemniczych zgonów, których wyjaśnienie kryje się na zamglonych wrzosowiskach hrabstwa Devon — wystawiona na licytację kartka jest rękopisem XIII rozdziału „Psa Baskerville’ów” Artura Conana Doyle’a, więc żeby stwierdzić, że może mieć inwestycyjny potencjał, raczej nie trzeba być Sherlockiem Holmesem.

PAPIERY WARTOŚCIOWE:
Zobacz więcej

PAPIERY WARTOŚCIOWE:

34 kartki rękopisu „Greckiego tłumacza” z 1893 r. mają estymację do 1,6 mln. Tytułowego tłumacza porwano, a śledztwo prowadził Sherlock Holmes. Bonhams

Rynek zapisków — bo tak skrótowo można określić aktywa pokryte czasem tylko paroma koślawymi literami — ewidentnie wchodzi w dobry okres, bo informacje o aukcjach rękopisów, autografów czy nawet listów prywatnych, rozchodzą się już regularnie. 11 kwietnia w Bonhams odbędą się dwie takie licytacje, przy czym jedna umożliwi zainwestowanie w manuskrypty, a druga w kolekcjonerskie druki. Na rynku cennych papierów rozróżnienie tych kategorii jest bardzo istotne, bo starodrukami określa się zarówno książki, jak i mapy, grafiki czy jakiekolwiek dokumenty powstałe w okresie od początku XVI wieku do 1800 r.

Druki jeszcze wcześniejsze to inkunabuły, natomiast zabytki piśmiennictwa to właśnie manuskrypty. Z reguły ostatni termin odnosi się do obiektów sprzed upowszechnienia się drukarskiej techniki, ale na rynku używa się go również w szerszym kontekście, nawet do opisu bardziej współczesnych odręcznych zapisków.

Wśród rękopisów wystawionych na aukcję najwyższa cena — bo do 420 tys. USD (1,6 mln zł) — spodziewana jest dla jednej z pozycji pisanych przez Artura Conana Doyle’a. 34 wyrwane z zeszytu kartki w linie, na których poza zagwozdkami Sherlocka Holmesa są również dopiski edytora i gryzmoły dziecka, mogą być tyle warte mimo odnotowanych w katalogu zagnieceń, śladów palców i rozdarć — a stan zachowania, razem z popularnością autora, zalicza się do głównych czynnikówdecydujących o cenie.

Inwestując w taki obiekt, nie wolno o te kwestie nie zapytać, szczególnie że poza uszkodzeniami mechanicznymi papierowe podłoże może ulec zakwaszeniu, a konserwacja zapisków tuszem nie jest prosta, bo nie może się odbywać przy użyciu wody. Nie chcąc zaczynać od kartek wartych powyżej 1 mln zł, można wybrać też wycenione do 30 tys. USD (113 tys. zł) wczesne opowiadanie autora „Kubusia Puchatka” czy notatki Jacka Kerouaca albo rękopis Jacka Londona w podobnej cenie — jeden z pięciu, jakie pojawiły się w ostatnich 40 latach na aukcjach. Tańsze od powieści mogą okazać się wiersze, bo za 47 karteczek z poezją Nabokova kolekcjoner zapłaci prawdopodobnie 12-18 tys. USD (45-68 tys. zł).

Na rynku druków kryteria wyceny są bardzo zbliżone, ale w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że niektóre pozycje z zasady występować mogą w wielu egzemplarzach. W takich przypadkach dla inwestycyjnej wartości istotne są przede wszystkim nakład i data wydania, ale także rozpoznawalność autora czy znaczenie sprawy, jeśli mowa o dokumentach. Korzystne połączenie wieku i powagi tematu pozwoliło na przykład wycenić rzadką wiadomość z ostatniego napadu Sulejmana Wspaniałego na Węgry — podczas którego padyszach zmarł — na równowartość 3,7 tys. zł.

O tym, że stare druki mogą być cenowo przystępniejsze od rękopisów, świadczy też wyceniony poniżej 20 tys. zł kalendarz dla Ludwika XIV, a nawet dokument z Kongresu Kontynentalnego z 1775 r., za który dom aukcyjny spodziewa się do 30 tys. USD (113 tys. zł). Kongres 13 kolonii wezwał w nim do działań zbrojnych, a już w następnym roku powstały Stany Zjednoczone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alternatywne / Sułtan Sulejman podbija portfel