Czytasz dzięki

Sunak: bezprecedensowa recesja w Wielkiej Brytanii

opublikowano: 12-08-2020, 17:13

Minister finansów Rishi Sunak powiedział, że rząd walczy z czymś bezprecedensowym” po informacji, że gospodarka Wielkiej Brytanii zanotowała największy spadek w historii.

W drugim kwartale brytyjska gospodarka skurczyła się o 20,4 proc. w porównaniu z pierwszym, w którym spadek wynosił 2,2 proc.. Ponieważ był to drugi z rzędu spadkowy kwartał oficjalnie znalazła się w recesji po raz pierwszy od 2009 roku. Pod względem poziomu ostatni raz realny PKB Wielkiej Brytanii był niższy w drugim kwartale 2003 roku.  

Rishi Sunak
Zobacz więcej

Rishi Sunak fot. Bloomberg

Sunak powiedział, że nadeszły „bardzo trudne i niepewne czasy”. Podkreślił, że rząd nie będzie udawał, iż „wszyscy będą mogli wrócić do pracy, którą mieli”. Zapewnił jednocześnie, że będzie wsparcie tworzenia nowych miejsc pracy.

Kryzys brytyjskiej gospodarki okazał się głębszy w drugim kwartale niż innych dużych europejskich państwach. PKB Francji spadł o 13,8 proc., Włoch o 12,4 proc., Niemiec o 10,1 proc. Pozaeuropejskie także sobie lepiej radziły. PKB USA spadł o 9,5 proc., a Japonii o 7,6 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane