Supernova wysyła spółki na giełdę

Katarzyna Latek
opublikowano: 14-03-2011, 00:00

Aż pięć spółek w tym roku przeprowadzi oferty publiczne. Dwie zostaną sprzedane inwestorom strategicznym.

Aż pięć spółek w tym roku przeprowadzi oferty publiczne. Dwie zostaną sprzedane inwestorom strategicznym.

Wspólny fundusz Macieja Zientary i Wojciecha Grzybowskiego oraz DM IDM chcą w tym roku upublicznić znaczną część portfela. Po planowanych ofertach publicznych, aż 61,3 proc. portfela będzie notowane.

— Zamierzamy przeprowadzić IPO firm Bowim, Work Service, Mex Polska, eSKY i Stone Master — mówi Wojciech Grzybowski, prezes Supernova IDM Fund (SNF).

Bowim zajmuje się handlem stalą. Jego przychody sięgnęły 800 mln zł, a zysk netto — 19 mln zł. Firma trafi na podstawowy rynek GPW (wcześniej spółka planowała połączenie z notowanym już Konsorcjum Stali).

Perełką w portfelu SNF ma być WorkService, który planuje ofertę na trzeci lub czwarty kwartał 2011 r.

— Planujemy zwiększenie zaangażowania w ten projekt. Wierzymy w niego. Firma ma być liderem w tej branży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej — zapowiada prezes funduszu. Work Service przeprowadzi ofertę wartą 100 mln zł. Zeszłoroczne przychody firmy wyniosły prawie 500 mln zł, a zysk netto — 15 mln zł.

Kolejną spółką z planami giełdowymi jest Mex Polska — sieć meksykańskich restauracji. Na razie trzech, ale za to w dobrych lokalizacjach (Sopot, Zakopane, Poznań). Wkrótce zostaną otwarte trzy kolejne w Warszawie. Mex miał w ubiegłym roku 30 mln zł przychodów i 4,5 mln zł zysku netto.

Czwartym debiutantem będzie Stone Master — producent sztucznego kamienia, używanego przede wszystkim do elewacji. Jego przychody wyniosły 43 mln zł, a zysk netto — 9 mln zł.

— Stone Master szykuje się do przejęcia dużego dystrybutora europejskiego — mówi Wojciech Grzybowski.

Oczkiem w głowie Supernova IDM Fund jest firma eSky, założona przez Łukasza Kręskiego, obecnie partnera zarządzającego SNF. eSKy specjalizuje się w sprzedaży biletów lotniczych przez internet i ma duże ambicje. Łukasz Kręski zapewnia, że spółka ma technologię, która pozwoli jej wyjść poza polski rynek.

eSky zadebiutuje na NewConnect. Chodzi o to, żeby do debiutu doszło dość szybko. W przyszłym roku przeniesie się na rynek podstawowy GPW. Na potrzeby funduszu spółkę wyceniono na 40 mln zł. Spodziewamy się w ciągu roku wzrostu o 100 proc. — mówi Wojciech Grzybowski.

W portfelu Supernovej są jeszcze dwie firmy, które mają trafić do inwestorów strategicznych — krakowski szpital Scanmed i Emalia Olkusz.

Supernova IDM Fund, który sam chce w tym roku zadebiutować na giełdzie, planuje, że na koniec obecnego roku będzie mieć portfel aktywów o wartości 400 mln zł. Rok później portfel aktywów ma wzrosnąć do 500 mln zł. Już w najbliższym czasie planuje kolejne zakupy.

— W SNF przygotowujemy się do kilku inwestycji, które mogą zostać zrealizowane w ciągu 2-3 miesięcy. 20 proc. naszych aktywów to gotówka. Dzięki temu możemy podejmować szybkie decyzje — mówi prezes SNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy