Surowce rolne pogłębiają przecenę

Alternatywne

Pszenica

Notowania pszenicy odbiły się w czwartek z czteroletniego dołka, po tym jak rozpoczęciu żniw w Europie towarzyszyły obfite opady. Zdaniem specjalistów, deszcze w Rumunii, Francji i Hiszpanii mogą spowodować, że część ziarna będzie się nadawała tylko na pasze. Wcześniejsza głęboka przecena zanegowała całość zwyżki z lutego i marca, które były wywołane obawami, że konflikt na wschodzie Ukrainy zakłóci dostawy ziarna z tego kraju oraz Rosji. Obecnie ceny są o 23,3 proc. niższe niż na koniec kwietnia, do czego przyczyniły się prognozy amerykańskiej administracji, według których globalne zapasy ziarna wzrosną do poziomu najwyższego od 15 lat.

Kukurydza

Notowania kukurydzy na giełdzie towarowej w Chicago przejściowo znajdowały się w czwartek najniżej od czterech lat. Inwestorzy oczekują rekordowych tegorocznych zbiorów ziarna w USA, będących największym producentem tego zboża na świecie. Sprzyja temu wilgotna pogoda na większości amerykańskich obszarów uprawy kukurydzy. Notowania kukurydzy znalazły się już w bessie, którą wyznacza spadek cen o co najmniej 20 proc. Od początku miesiąca kurs spadł już o 6,2 proc., po 10-procentowych spadkach zarówno w maju, jak i czerwcu. Kluczowe dla przyszłego obrazu koniunktury mogą okazać się publikowane w piątek dane o rezerwach ziarna w USA w lipcu. Czerwcowy odczyt był wyższy od prognoz, a według specjalistów ankietowanych przez Bloomberga, na koniec rozpoczynającego się sezonu globalne zapasy ziarna mają sięgnąć prawie 189 mln ton.

Soja

W czwartek ceny soi wahały się w pobliżu 11-miesięcznego dołka. Spadają już nieprzerwanie przez dziewięć sesji, co nie zdarzyło się od pięciu lat. Podobnie jak w przypadku kukurydzy, przyczyniają się do tego prognozy dobrych zbiorów w USA. Według prognoz amerykańskiego departamentu rolnictwa w dobrym lub idealnym stanie jest 72 proc. upraw, co jest najwyższym odsetkiem zanotowanym o tej porze roku od 1994 r. Administracja przewiduje, że amerykańscy farmerzy zbiorą 3,63 mld buszli ziarna, co byłoby historycznym rekordem. Zdaniem specjalistów biorących udział w ankiecie agencji Bloomberg, rządowe prognozy pójdą jeszcze w górę, do 3,79 mln buszli. Choć jako jedyne z głównych zbóż soja nie znalazła się jeszcze w bessie, to jednak od końca kwietnia ceny ziarna zniżkowały o 17,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu