Surowce szkodzą akcjom

Marek Druś
opublikowano: 16-05-2006, 00:00

Na rynkach akcji dominowała podaż. Wiązało się to z gwałtowną korektą na rynkach towarowych. Kurs złota spadł o prawie 27 USD do najniższego poziomu od tygodnia. Na giełdzie w Londynie miedź staniała o 9 proc., najmocniej od października 2004 roku, a cynk aż o 12 proc. Na NYMEX cena baryłki ropy spadła o prawie 4 proc., poniżej 70 USD. Dane makro także nie zachęcały do zakupów. Majowy wskaźnik aktywności sektora wytwórczego w regionie Nowego Jorku spadł nieoczekiwanie do najniższego poziomu od czerwca 2005 roku.

Niepokojące sygnały nadeszły także z rynku nieruchomości, gdzie spadła liczba domów sprzedanych na rynku wtórnym w I kwartale. Wśród blue chipów z NYSE najmocniej staniały akcje Alcoa, globalnego lidera rynku aluminium. Taniały także papiery giganta naftowego Exxon Mobil. Inwestorzy pozbywali się akcji Boeinga. W prasie pojawiły się informacje, że koncern chce iść na układ z Departamentem Sprawiedliwości, co będzie kosztować go ponad 600 mln USD.

W końcówce sesji indeksy amerykańskich giełd ruszyły w górę. Inwestorzy uznali, że ponad 300 pkt. strata średniej Dow Jones w czasie trzech sesji to za dużo i indeks zakończył dzień wzrostem. Nasdaq, który zbliżył się w poniedziałek do tegorocznego minimum, także odrobił dużą cześć strat.

W Europie taniały akcje spółek surowcowych, w tym największych: BHP Billiton, Anglo American, Vedanta Resources i Xstrata. W branży naftowej o ponad 5 proc. spadł kurs koncernu Statoil. Drożały telekomy, m.in. BT, Vodafone. Akcje Juventusu staniały o 14 proc. na wieść, że może on spaść z ligi za „ustawianie” meczów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu