Surowce znów w cenie

Marek Druś
26-11-2004, 00:00

Na zagranicznych rynkach akcji przeważały w czwartek zwyżki kursów. Większy niż oczekiwano spadek wskaźnika nastrojów niemieckiego biznesu tylko na krótko ożywił podaż. Największym wzięciem cieszyły się wczoraj akcje producentów stali oraz spółek branży naftowej, co wiązało się ze wzrostem cen obu surowców.

Na giełdach azjatyckich i europejskich drożały akcje spółek branży stalowej. Na pierwszych popyt wywołała wiadomość o zawieszeniu przez Nissana produkcji w trzech zakładach z powodu niedostatecznych zapasów stali. W Tokio zdrożały papiery Nippon Steel, trzeciego na świecie jej producenta. W Europie wzrósł kurs Arcelora. Akcje największego na świecie producenta stali osiągnęły w czwartek najwyższą wartość od lutego 2000 r. W tym roku cena stali na europejskim rynku wzrosła dwukrotnie. W środę na NYMEX i w czwartek na IPE kurs ropy wzrósł o 1 proc. Od początku roku surowiec zdrożał o około 66 proc. Wzrost cen surowca zwiększył zainteresowanie akcjami spółek branży naftowej. W górę poszedł kurs jej europejskiego lidera, brytyjskiego koncernu BP.

Kurs Credit Suisse Group wzrósł w związku z plotkami o złożeniu mu oferty przejęcia spółki ubezpieczeniowej Winterthur przez francuską Axę. Inwestorzy kupowali akcje Philips Electronics, który sprzedał 3 proc. papierów Vivendi Universal i zarobił na tym około 300 mln EUR.

Święto w USA nie wstrzymało handlu akcjami spółek zza oceanu. Na giełdzie we Frankfurcie staniały akcje PeopleSoft i Oracle, który już 17 miesiąc walczy o przejęcie rywala. W Paryżu spadł kurs koncernu aluminiowego Alcan, który zapowiedział zamknięcie trzech zakładów i ograniczenie operacji w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Surowce znów w cenie