Susza podroży robustę

opublikowano: 25-02-2016, 22:00

Plony kawy w Brazylii są zagrożone — rynki reagują wzrostem cen robusty.

Wyniszczająca susza przeciąga się w Espirito Santo, głównym brazylijskim stanie, w którym uprawia się robustę. Kraj zajmuje drugie miejsce pod względem produkcji tej odmiany, ale prognozy pogody są niekorzystne również w przodującym Wietnamie. Brak opadów znacząco obniżył brazylijskie plony już w ubiegłym roku, a najnowsze prognozy wskazują, że tegoroczne zbiory będą nawet poniżej tamtego poziomu. Jak wynika z analiz portalu Agrimoney, jeśli wystarczające opady nie nastąpią w najbliższym czasie, poziom produkcji może się istotnie nie podnieść do 2017-18 r.

Zobacz więcej

Pracownik plantacji w Tanggamus, Indonezja, przesypuje świeżo zebrane ziarna (FOT. Bloomberg)

Pogorszeniu uległy też początkowo sprzyjające warunki pogodowe w Kolumbii, a w Etiopii — głównym kraju produkcji kawy w Afryce — poziom wysuszenia nie jest jeszcze alarmujący, ale warunki i tak nie są oceniane jako dogodne. Bezdeszczowe lata ma za sobą rynek odmiany arabica, której spodziewane zbiory mają być dużo wyższe niż w poprzednich sezonach. W kawę można zainwestować poprzez certyfikaty strukturyzowane, notowane na GPW, fundusze ETF i instrumenty pochodne, oferowane przez biura maklerskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Susza podroży robustę