Świadectwo dojrzałości motywuje do zmian

DI
opublikowano: 26-12-2017, 22:00

Ranking „Gazele Biznesu” obchodzi osiemnaste urodziny i wraz z pełnoletniością wyraźnie się ustatkował. Liczba zakwalifikowanych firm i przyrost obrotów osiągany przez zwycięzców są podobne jak przed rokiem.

PATRICIA DEYNA prezes Bonnier Business Polska, wydawcy „Pulsu Biznesu”:

Stabilizacja nie oznacza braku zmian, ale to, że w znacznej mierze są one strukturalne. Przede wszystkim wśród tegorocznych Gazel Biznesu znów przybyło firm, których specjalizacją jest produkcja przemysłowa, podczas gdy w rankingach sprzed kilkunastu lat zdecydowanie dominowały firmy handlowe. Przedstawicieli handlu również w tym roku nie brakuje, ale tendencja do „uprzemysłowienia” Gazel Biznesu jest wyraźna.

Coraz ważniejszy dla naszych laureatów staje się internet. I choć większość z nich działa w tradycyjnych branżach, to bez internetu trudno byłoby im osiągnąć wyniki kwalifikujące do rankingu „Gazele Biznesu”. Przybywa także firm, które zajmują się wyłącznie działalnością e-commerce.

Inną zmianą strukturalną jest wzrost liczby przedsiębiorstw innowacyjnych. Przykładem może być Jednostka Innowacyjno- -Wdrożeniowa Inwex z Kielc, której udziałem jest największy awans w zestawieniu.

Od ubiegłego roku wspięła się aż o 3835 pozycji — z miejsca 4281. na 446. Wśród laureatów w regionach również coraz więcej jest przedsiębiorstw, dla których innowacyjność to chleb powszedni.

Niestety, takie firmy nie stanowią jeszcze większości na naszej liście, choć przecież są wskazywane jako główna siła napędowa polskiej gospodarki w nadchodzących latach. Jeżeli jednak wzrost innowacyjności będzie towarzyszył zmianom pokoleniowym, które od kilku lat widać nie tyle w rankingu, ile podczas regionalnych gal, na których spotykają się laureaci, to należy się spodziewać, że za kilka lat „Gazele Biznesu” staną się nie tylko rankingiem najdynamiczniejszych, ale także najnowocześniejszych małych i średnich firm.

Niezależnie od tego, czy nasze „Gazele Biznesu” działają w tradycyjnych czy w innowacyjnych dziedzinach gospodarki, łączy je kilka cech. Oprócz szybszego od średniej krajowej rozwoju są to: doskonałe zarządzanie i umiejętność dostosowania się do każdych warunków gospodarczego otoczenia.

Za nowymi tendencjami w gospodarce i w rankingu podąża również „Puls Biznesu”.

W poprzednich latach poszerzyliśmy działalność wydającej naszą gazetę spółki Bonnier Business Polska o portal Bankier.pl i serwis internetowy Prawomaniacy.pl. W tym roku dodaliśmy platformę wizualizacji i analizy danych makro- i mikroekonomicznych SpotData. To rozwiązanie pozwala osobom niezwiązanym z finansami śledzić i rozumieć najważniejsze trendy gospodarcze. Jego twórca — Ignacy Morawski — zakwalifikował się do prestiżowego rankingu „New Europe 100”, czyli corocznego zestawienia liderów innowacji, przygotowywanego przez Fundację Res Publica wraz z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, firmą Google i dziennikiem „Financial Times”.

Ponieważ wskaźniki makroekonomiczne nie przeszkadzają w rozwoju przedsiębiorczości, wierzę, że w kolejnych latach elita polskich małych i średnich firm, którą są Gazele Biznesu, stanie się jeszcze liczniejsza, a osiągane przez nią wyniki jeszcze bardziej imponujące. Czego oczywiście życzę zarówno „Gazelom Biznesu”, jak też wszystkim polskim przedsiębiorcom.

 

JAROSŁAW JAWORSKI prezes Coface:

Tegoroczny ranking „Gazele Biznesu” znów pokazał, jak wiele mamy w Polsce dobrze zarządzanych i stabilnych finansowo małych i średnich przedsiębiorstw. W najnowszym zestawieniu znalazło się ich aż 4362. Tak duża liczba firm robi wrażenie, ale jest też powodem do radości, bo to oznacza, że sektor MSP pozostaje w dobrej kondycji. Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią lokomotywę polskiej gospodarki, generują bowiem około 50 proc. PKB w Polsce i udział ten systematycznie rośnie.

Podstawą do przygotowania rankingu „Gazele Biznesu” jest stale aktualizowana baza informacji Coface o polskich firmach. Ponadto co roku weryfikujemy wyniki kandydatów, którzy nadesłali swoje aplikacje przez elektroniczny formularz zgłoszeniowy. W każdej edycji rankingu Coface bada wyniki finansowe przedsiębiorstw za pełne trzy poprzedzające lata, w których musiały one stale rosnąć i osiągać zysk. Te niezmienne od początku istnienia rankingu kryteria, bezpłatny udział i to, że za firmami stoją twarde dane, sprawiają, że ranking „Gazele Biznesu” jest po prostu wiarygodny.

Badany okres 2014-16 był bardzo zróżnicowany. Po dwóch latach niskiego PKB w 2014 r. nastąpił przełom — wartość PKB w Polsce poszybowała w górę i wyniosła aż 3,3 proc. W rezultacie niekorzystne dotychczas warunki dla działalności przedsiębiorstw się poprawiły. Rok 2015 był jeszcze lepszy — wzrost PKB wyniósł 3,8 proc., natomiast rok 2016 przyniósł spowolnienie (2,9 proc.). .). Słabsze tempo wzrostu gospodarczego spowodowane było m.in. dostosowywaniem stosowywaniem do bieżącego budżetu unijnego i powolnym angażowaniem waniem dostępnych funduszy. Pozytywny trend spadkowy liczby czby upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce, trwający od 2013 r. został przerwany. W 2016 r. odnotowano wzrost postępowań o 2,6 proc. c. (w stosunku do roku poprzedniego), co jednak w obliczu spowolnienia nienia tempa wzrostu PKB nie było dużym zaskoczeniem.

Mimo trudności w 2016 r., pesymistycznych nastrojów i większej niepewności przedsiębiorców, małe i średnie firmy nadal dal rozwijały się i inwestowały, co odzwierciedlają wyniki ki tegorocznego rankingu „Gazele Biznesu”.

Sektor MSP to niezwykle ważna część polskiego biznesu, , który ma bardzo duży potencjał rozwojowy — ich produktywność, nakłady inwestycyjne i liczba miejsc pracy rosną (sektor MSP stanowi miejsce pracy dla 69 proc. pracujących w przedsiębiorstwach). Ponadto małe i średnie firmy potrafią dostosować się do zmiennych, czasem trudnych warunków. Przedsiębiorstwa z tego sektora, choć nazywane małymi, to giganci w swojej kategorii — giganci biznesu, zarządzania i rzetelności. Jestem dumny, że firma Coface włącza się aktywnie w promocję małej i średniej przedsiębiorczości.

Gratuluję wszystkim firmom nagrodzonym w tym roku i liczę, że w kolejnej edycji „Gazel Biznesu” będzie ich jeszcze cze więcej. A trzeba podkreślić, że znalezienie się na liście najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw w Polsce to nie tylko prestiż, ale jasny sygnał dla partnerów biznesowych, wych, że firma się stale rozwija. To świetna rekomendacja mająca istotne znaczenie w kontaktach handlowych.

 

KRYTERIA RANKINGU

Gazela Biznesu 2017 jest firmą, która:

  • rozpoczęła działalność przed rokiem 2014 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś
  • w roku bazowym 2014 osiągnęła przychody ze sprzedaży w przedziale pomiędzy 3 a 200 mln złotych
  • w latach 2014-2016 z roku na rok notowała wzrost przychodów ze sprzedaży
  • w latach 2014-2016 ani razu nie odnotowała straty
  • umożliwiła analizę swoich wyników finansowych przynajmniej z trzech badanych lat (składając sprawozdania finansowe do sądów albo przekazując dane do Coface, albo udostępniając je poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane