Świat Enronu i Madoffa

MACIEJ BOBROWICZ
opublikowano: 10-10-2011, 00:00

KOMENTARZ

Etyka ogranicza konkurencję na rynku prawniczym — usłyszałem w trakcie debaty w komisji sejmowej na temat tzw. otwarcia zawodów prawniczych.

Nie wierzyłem własnym uszom! Etyka ogranicza konkurencję!?!? Posiadanie zasad etyki staje się więc naganne? Czy radcowie prawni i adwokaci powinni zlikwidować swoje kodeksy etyczne jako staroświeckie i krepujące wolny rynek?

Jak więc wygląda świat bez etyki? Czy w dążeniu do zdobycia zysku ma nie być barier? Czy wygrana za wszelką cenę jest pierwszoplanowym celem? Czy etyczne jest niedawne zachęcanie ciężko pracujących Polaków przez jeden z funduszy inwestycyjnych do inwestycji, pokazując w reklamie zyski z okresu prosperity, który — jak wszyscy przecież doskonale wiemy — właśnie bezpowrotnie mija? Czy etyczne jest zachęcanie przez jednego z pośredników finansowych do jednorazowych inwestycji? Po to, by ledwie kilka miesięcy później ta sama firma, równie przekonująco, zachęcała do systematycznego inwestowania, za każdym razem udowadniając przy tym słuszność i skuteczność propagowanego aktualnie rozwiązania.

Wszędzie tam, gdzie pojawia się chęć zysku, brak barier etycznych może być przyczyną nadużyć i nieszczęść. Za brak takich zasad na rynkach finansowych płaci właśnie cały świat. A co do tego mają prawnicy ze swoją etyką? Tak jak na rynkach finansowych, tak i na rynku usług prawnych istnieje tzw. asymetria informacyjna. Profesjonaliści mają wiedzę, której nie mają ich klienci. Jak ją wykorzystają, czego im nie powiedzą, co zatają, a co wreszcie powiedzą? Manipulacja informacją doprowadzić może do niekorzystnych decyzji.

Temu zapobiegają zasady etyczne w naszych kodeksach. Za ich nieprzestrzeganie my, radcy prawni, możemy stracić prawo wykonywania naszego zawodu. Pragnę podkreślić, że zasady te nie powstały, by bronić prawników. Służą obronie interesów i praw naszych klientów! Bronią ich przed ewentualnymi konsekwencjami nadużyć i nieuczciwości. Tym wszystkim, którzy chcieliby, żeby profesjonalne zawody prawnicze były ich pozbawione, gratuluję braku wyobraźni. Świat bez etyki jest światem, w którym nie chciałbym wykonywać swojego zawodu.

MACIEJ BOBROWICZ

prezes Krajowej Rady Radców Prawnych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MACIEJ BOBROWICZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy