Świat po szczycie

Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers DM
opublikowano: 12-12-2011, 00:00

WALUTY

Inwestorzy mieli duży problem z interpretacją wyników szczytu Unii Europejskiej. Główne europejskie parkiety, które zaczynały notowania na minusach, mocno wzrosły. Rynek EUR/USD przeżył huśtawkę nastrojów, wahając się od 1,328 do 1,343. Rentowności 10-letnich obligacji Włoch i Hiszpanii, które początkowo przekroczyły 7 i 6 proc., na koniec dnia jednak wróciły poniżej, sygnalizując pewną poprawę nastrojów.

Istotnym elementem pomagającym inwestorom właściwie zinterpretować wyniki szczytu UE mogą być jego prasowe oceny. Szczególnie prasy ekonomicznej. To jednak nie zamyka tematu. Dużo ważniejsza będzie ocena szczytu przez S&P. Agencja umieściła ratingi 15 państw strefy euro na liście obserwacyjnej, grożąc ich obniżeniem, jeśli przywódcy europejscy nie porozumieją się odnośnie do sposobu rozwiązania kryzysu długu. Agencja chce jak najszybciej dokonać ewentualnej rewizji ratingów. To może być jedno z kluczowych wydarzeń najbliższych dni.

Takich ważnych wydarzeń będzie znacznie więcej. Obligacje będą sprzedawały Włochy, Hiszpania i Niemcy, a także Grecja, Belgia i Portugalia. Rynek czeka na posiedzenie FOMC i dane z USA (m.in. sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa). Ważne będzie również zaplanowane na 15 grudnia posiedzenie Narodowego Banku Szwajcarii (SNB). Po bardzo słabych danych ze szwajcarskiej gospodarki i wobec narastającej presji deflacyjnej rośnie prawdopodobieństwo podwyższenia minimalnego limitu wymiany EUR/CHF. Jeżeli nie dojdzie do tego podczas posiedzenia SNB, to kolejna szansa pojawi się dopiero w połowie stycznia. W tym czasie kurs EUR/CHF mógłby nawet nieco się osłabić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu