Święto imienia Jacka i Placka

opublikowano: 24-10-2018, 22:00

Nie milknie oburzenie przedsiębiorców z powodu przepchnięcia przez PiS w skandalicznym nocnym trybie ustawy o ustanowieniu 12 listopada dodatkowej, jednorazowej kanikuły.

Budżetówka się cieszy, bo we wspomniany poniedziałek czy się stoi, czy się leży — pensyjka się należy. Poniżej oraz na str. 10 zamieszczamy opinie organizacji biznesowych o zaskakującej ustawie.

56 lat temu dokładnie 12 listopada publicznie zaistnieli Jarosław (z lewej) i Lech Kaczyńscy.
Zobacz więcej

56 lat temu dokładnie 12 listopada publicznie zaistnieli Jarosław (z lewej) i Lech Kaczyńscy. Fot. Archiwum filmu

Populistyczną zagrywkę władców kraju mimo wszystko wypada jakoś zracjonalizować. Przecież zbyt poniżające dla 100. rocznicy byłoby uznanie, że chodzi tylko o leczenie kaca po obchodach Narodowego Święta Niepodległości w niedzielę 11 listopada. Na kartach historii trudno znaleźć jakieś nawiązanie. 12 listopada 1918 r. brygadier Józef Piłsudski załagodził sytuację w niemieckim garnizonie w Warszawie i uratował oficerów od śmierci z rąk zrewoltowanych żołnierzy. Chyba jednak nie o tamto wydarzenie chodzi. Podczas debaty Sejmu rozeszła się pogłoska, że odsłonięcie postumentu Lecha Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego, uzupełniającego stojące już schody do samolotu, miałoby się odbyć nie w naturalną sobotę 10 listopada, lecz właśnie w poniedziałek 12 listopada. Ale to chyba wraża plotka.

Internet dokopał się do jednej tylko daty, uzasadniającej święto. Otóż 12 listopada 1962 r. odbyła się premiera filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Jak wiadomo, spośród wielu par bliźniaków casting wygrali Leszek i Jarek Kaczyńscy, którzy jako 12-latkowie zagrali Jacka i Placka. Ich bohaterowie postanowili wprowadzić we wsi Zapiecek tzw. dobrą zmianę. Aby swoje perspektywy życiowe na zawsze uwolnić od widma jakiejkolwiek pracy, postanowili złowić w sieć złoty księżyc z nieba, by go sprzedać… Taka kreatywność, choćby tylko ekranowa, niewątpliwie zasługuje na upamiętnienie czerwoną kartką w kalendarzu. Niestety, wszystkie na 2018 r. już dawno są wydrukowane i 12 listopada pozostanie czarny. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu