Symboliczna korekta Dow Jones IA

Gdyby nie dane z gospodarki, poniedziałkowa, pierwsza w lipcu sesja na Wall Street mogłaby mieć bardziej optymistyczny przebieg.

Po piątkowym wyskoku indeksów inwestorzy i analitycy ostrożnie podchodzili do otwierających nowy tydzień notowań, choć dało się wyczuć sporo nadziei na kontynuację wzrostowej tendencji.

Jednak bardzo slaby odczyt wskaźnika ISM dla przemysłu ostudził zapał byków, które starały się przebudzić pod koniec dnia.

W efekcie na finiszu sesji indeks Dow Jones IA stracił jedynie 0,07 proc. Za to wskaźnik S&P500 zyskał 0,25 proc. Zdecydowanie lepiej było na rynku technologicznym, gdzie Nasdaq urósł o 0,55 proc.

Indeks aktywności wytwórczej ISM spadł w czerwcu poniżej poziomu 50 pkt, który oddziela rozwój od spowolnienia i kurczenie się gospodarki. Wyniósł 49,7 pkt podczas gdy analitycy oczekiwali 52 pkt po 53,5 pkt miesiąc wcześniej. Sugeruje to, że największa na świecie gospodarka wykazuje sygnały ponownego schłodzenia, a liczono, że jedynie będzie to spowolnienie.

Podkopało to morale strony popytowej, co szczególnie widoczne było w segmencie spółek reprezentujących tradycyjne sektory gospodarki. Nawet lepsze niż oczekiwano dane o wzroście nakładów na inwestycje budowlane w maju nie były w stanie wesprzeć kupujących.

Spektakularnym wzrostem kursu mogły pochwalić się walory Lincare Holdings. To efekt informacji, że niemiecki gigant gazów przemysłowych Linde zgodził się przejąć spółkę, w ramach największej od 2006 r. swojej akwizycji o wartości około 3,8 mld USD. Niemcy oferują ponad 64-proc. premię w stosunku do ceny z 26 czerwca, kiedy ujawniono informację o prowadzonych negocjacjach.

W górę szedł  też kurs papierów Amylin Pharmaceuticals. Tutaj również mamy do czynienia z podbiciem notowań pod przejęcie. Spółkę zgodził się kupić brytyjski potentat farmaceutyczny Bristol-Myers Squibb za 5,3 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Symboliczna korekta Dow Jones IA