Symboliczne zwycięstwo popytu na Wall Street

opublikowano: 27-11-2018, 22:06

Wraz z upływającymi godzinami, poprawiały się nastroje inwestorów handlujących na amerykańskich giełdach, co pozwoliło indeksom wyjść pod koniec sesji w zielone rejony.

Początek wtorkowej sesji zapowiadał przecenę po tym jak rynek „przestraszony” został groźbami prezydenta Donalda Trumpa o możliwym wprowadzeniu dodatkowych karnych ceł na chińskie towary. Te zapowiedzi podkopały nieco nadzieje inwestorów, że spór handlowy pomiędzy dwoma mocarstwami zostanie rozwiązany podczas zbliżającego się wielkimi krokami szczytu grupy G20.

Wall Street, NYSE
fot. Bloomberg

Powoli zdobywająca przewaga na parkiecie strona popytowa nie przedstawiała jednak znaczącego potencjału i przekonania.

Ponownie obawy rynku najbardziej uwidaczniały się w wycenach spółek przemysłowych i eksporterów, jak choćby w przypadku papierów Boeinga, największego pojedynczego amerykańskiego eksportera do Chin. Kurs jego akcji spadał momentami o ponad 1 proc. Równie mocną przecenę notowały papiery koncernu Caterpillar, czołowego producenta ciężkiego sprzętu budowlanego. 

W indeksie S&P500 najmocniej traciły na wartości akcje United Technologies, zniżkujące o ponad 5 proc., po tym, jak plan podziału przedsiębiorstwa na trzy firmy nie wywarł wrażenia na inwestorach.

Wpływ na decyzje podejmowane przez inwestorów miała też wypowiedź Richarda Clarida, wiceprzewodniczącego Fed. Stwierdził on, że amerykańskie władze monetarne powinny kontynuować stopniową podwyżkę stóp procentowych, ale decydenci powinni specjalnie mocno przyglądać się nowym danym ekonomicznym.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks Dow Jones IA rósł o 0,44 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zyskiwał 0,32 proc. Z kolei technologiczny Nasdaq wzrósł jedynie o 0,01 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane