Sympozjum Riksbanku w centrum uwagi

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 10-01-2023, 10:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

We wtorek dolar lekko odbija po poniedziałkowym spadku. W krótkim terminie wpływ na to może mieć przebieg wczorajszej sesji na Wall Street, gdzie wzrosty indeksów na otwarciu rynku kasowego zostały później wymazane.

Sveriges Riksbank, szwedzki bank centralny
Sveriges Riksbank, szwedzki bank centralny
fot. Mikael Sjoberg/Bloomberg

Może to wskazywać na to, że optymizm rynków związany z tzw. pivotem FED jest nazbyt duży. Wprawdzie wczorajsze wypowiedzi przedstawicieli FED (Bostic, Daly) wypadły "gołębio" to FED powinien pozostać zgodny, co do przekazu, że obniżki stóp procentowych są w tym roku wykluczone. Niewykluczone, że wspomni o tym dzisiaj Jerome Powell, który ma zaplanowane wystąpienie podczas sympozjum organizowanego przez szwedzki Riksbank (godz. 15:00). To wydarzenie przyciągnie też przedstawicieli ECB i Banku Anglii - planowane są wystąpienia Isabelle Schabel, oraz Andrew Bailey’a. Paradoksalnie być może to ostatnie będzie najciekawsze, jeżeli szef BOE nawiąże do wątku inflacji. Przemawiający ostatnio główny ekonomista tej instytucji (Huw Pill) przyznał, że widać już efekty drugiej rundy inflacji (wzrost płac) i tym samym sprowadzenie inflacji do celu może okazać się trudne. Wątek dotyczący wskaźnika CPI poruszył też sam premier Rishi Sunak dając do zrozumienia, że rząd powinien uszczelnić politykę fiskalną. Czy to zapowiedź tego, że również Bank Anglii będzie w najbliższych miesiącach bardziej stanowczy?

Poza wspomnianymi wystąpieniami przedstawicieli banków centralnych, dzisiejszy kalendarz makro jest ubogi w publikacje. Kluczowy odczyt, czyli dane o inflacji CPI w USA, poznamy dopiero w czwartek.

EURUSD - nowe szczyty wspólnej waluty

Wczoraj po południu doszło do naruszenia grudniowego szczytu EURUSD przy 1,0735. Mimo tego impet zwyżek nieco wyhamował - być może za sprawą wymazania zwyżek ma Wall Street. Podaż nie miała jednak siły sprowadzić notowań EURUSD niżej, w efekcie dzisiaj popyt może ponownie próbować rozegrać scenariusz wzrostowy. Wsparciem mogą być słowa Isabel Schnabel z Europejskiego Banku Centralnego, która najpewniej "przypomni" rynkom o dużej determinacji ECB w kwestii podwyżek stóp procentowych niezależnie od ostatnich, nieco niższych wskazań inflacji. Jej wystąpienie jest zaplanowane na godz. 11:10. Ważne będą też słowa szefa FED, które zobaczymy o godz. 15:00, a także przebieg handlu na Wall Street po godz. 15:30. Technicznie uwagę zwraca fakt, że nowy szczyt na EURUSD nie został potwierdzony przez wskaźniki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane