Syndyk sprzedał Elewator Lasocice

Piotr Wielicki
opublikowano: 05-04-2001, 00:00

Syndyk sprzedał Elewator Lasocice

PPZM Elewator w Lasocicach został sprzedany. Akt notarialny kupna elewatora zostanie sporządzony pod koniec maja 2001 roku. Elżbieta Plewka, syndyk masy upadłościowej, nie chce na razie ujawnić nazwy inwestora ani kwoty, którą uzyskała za elewator. Wiadomo jednak, że nowy inwestor jest polską firmą oraz że zapłacił mniej niż 12,4 mln zł (cena proponowana przez syndyka).

Przeprowadzony w lutym 2001 r. kolejny przetarg na sprzedaż Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Elewator Lasocice zakończył się pomyślnie.

— Zainteresowanie kupnem elewatora wyraził polski podmiot gospodarczy. Firma wpłaciła już wadium. Akt notarialny sprzedaży obiektu ma być sporządzony do końca maja tego roku — zapowiada Elżbieta Plewka, syndyk masy upadłościowej elewatora w Lasocicach, która od grudnia 1999 r. kieruje działalnością obiektu.

Mniej niż 12,4 mln zł

Do czasu podpisania ostatecznej umowy Elżbieta Plewka nie chce ujawnić nazwy przyszłego właściciela lasocickiego elewatora. W tajemnicy chce także na razie zachować kwotę, za jaką sprzedała obiekt, oraz wysokość wpłaconego wadium. Przyznaje jednak, że suma, za którą postanowiła sprzedać obiekt, jest dużo niższa od 12,4 mln zł, których żądała na początku 2001 r.

— Po kilku bezskutecznych próbach sprzedania elewatora za 12,4 mln zł, postanowiłam nie podawać na przetargu ceny wywoławczej, lecz poczekać na najkorzystniejszą ofertę — wyjaśnia Elżbieta Plewka.

Syndyk zapewnia, że przygotowuje przedsiębiorstwo do sprzedaży razem z załogą. Elżbieta Plewka wynegocjowała z nowym właścicielem, że elewator zostanie przejęty z pracownikami. Przyszły inwestor obiecał również, że będzie kontynuował dotychczasową działalność obiektu.

W tej chwili elewator nie stoi pusty i w ograniczonym zakresie przyjmuje na przechowanie zboże i rzepak. Nie prowadzi jednak skupu zboża.

20 mln zł długu

Już teraz jednak wiadomo, że pieniądze pochodzące ze sprzedaży elewatora nie zaspokoją roszczeń wszystkich wierzycieli firmy. Obecnie dług firmy szacuje się na nie więcej niż 20 mln zł.

W pierwszej kolejności zaspokojeni zostaną najwięksi wierzyciele lasocickiego elewatora. Do najpoważniejszych należą m.in. BGŻ, Urząd Gminy Święciechowa, Urząd Skarbowy oraz ZUS. Elżbieta Plewka zapewnia, że zaspokojone zostaną również roszczenia wszystkich pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Syndyk sprzedał Elewator Lasocice