Synthos szuka oszczędności

Kamil Zatoński
opublikowano: 20-07-2011, 00:00

Producent kauczuku zainwestuje w badania, które mogą obniżyć koszty o setki milionów złotych.

Producent kauczuku zainwestuje w badania, które mogą obniżyć koszty o setki milionów złotych.

Synthos podpisał strategiczne partnerstwo ze spółką Global Bioenergies (GB)– poinformowała francuska spółka w komunikacie. GB zajmuje się badaniami nad produkcją butadienu ze źródeł odnawialnych. Butadien — obecnie uzyskiwany niemal wyłącznie z ropy naftowej — to podstawowy surowiec do produkcji kauczuku syntetycznego. Synthos wesprze finansowo prace badawczo-rozwojowe i w przyszłości ma odpowiadać za proces produkcji. Żeby zacieśnić więzy, Polska spółka zdecydowała się też na zakup za 1,4 mln EUR (5,6 mln zł) niewielkiego — 3,6 proc. — pakietu akcji GB. Spółka, wyceniana na 39 mln EUR (160 mln zl) od miesiąca notowana jest na giełdzie NYSE Alternext, będącej częścią NYSE Euronext.

— Stawiamy na rozwój przyjaznego środowisku i tańszego w produkcji bio-butadienu, by przygotować Synthos do produkcji nowej generacji kauczuku i dać grupie przewagę konkurencyjną — mówi Tomasz Kalwat, prezes spółki.

Analitycy podzielają entuzjazm szefa Synthosu.

— To bardzo dobra informacja. To właśnie przez drogi butadien ceny kauczuku syntetycznego, który produkuje spółka z Oświęcimia, są na rekordowych poziomach (3 tys. EUR za tonę). Szacuję, że Synthos w 2011 wyda 0,7 mld zł na butadien kupowany z zewnątrz i 0,5 mld zł na surowiec zużywany do jego produkcji wewnątrz grupy. Gdyby udało się opracować metodę uzyskiwania surowca ze źródeł odnawialnych, spółka mogłaby osiągnąć oszczędności idące w setki milionów złotych. Szacuję, że koszty mogłyby spaść nawet o 20-30 proc. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że upłyną przynajmniej 2-3 lata, zanim prace badawcze doprowadzą do produkcji na skalę przemysłową — mówi Tomasz Kasowicz, analityk Erste Group.

Synthos planuje uruchomienie instalacji pilotażowej produkcji bio-butadienu w ciągu około 3 lat. Rozpoczęcie produkcji butadienu na skalę przemysłową planowane jest za około 6 lat.

— Wygląda to na krok w dobrą stronę. Jeśli w długim okresie zakładamy malejącą produkcję ropy naftowej, której pochodną jest butadien, to trzeba poszukiwać innych źródeł, z których butadien można będzie otrzymywać. W krótkim okresie umowa nie powinna mieć większego wpływu na wyniki Synthosu, bo z jednej strony opracowanie i wdrożenie technologii na pewno zajmie sporo czasu, sama inwestycja kapitałowa to zaś na razie tylko 1 promil kapitalizacji grupy. Duże innowacyjne koncerny chemiczne wydają znaczną cześć przychodów na opracowywanie nowych technologii, a Synthos pokazuje, że też należy do tej grupy — dostrzega przyszłe trendy na rynku i potrafi z nich korzystać z pomocą doświadczonych partnerów– komentuje Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu