Synthos wyda 631 mln zł

opublikowano: 03-07-2014, 00:00

Chemiczna spółka zbuduje instalację do produkcji kauczuków, fabrykę środków ochrony roślin i linię polistyrenów.

Miało być kilka projektów za 960 mln zł, będą trzy inwestycje za trochę mniej — Synthos Dwory odebrał zezwolenia w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej. — Spółka zainwestuje w sumie 631,2 mln zł oraz utworzy co najmniej 204 miejsca pracy — mówi Wiesława Kornaś-Kita, szefowa Krakowskiego Parku Technologicznego, spółki zarządzającej krakowską strefą.

— Tomasz Kalwat, prezes spółki, zapewnił, że na tym nie koniec. Podkreślił, że Synthos to firma lokalna, że to ich dom, a jego zadaniem jest inwestowanie i zarabianie, co konsekwentnie robi — dodaje Krystyna Sadowska z KPT.

Synthos Dwory zbuduje w Oświęcimiu instalację do produkcji kauczuków wykorzystywanych przy produkcji opon. Wyda 319,9 mln zł i stworzy 90 etatów. Kolejna inwestycja to budowa fabryki środków ochrony roślin i otwarcie działu badawczo-rozwojowego. Nakłady sięgną co najmniej 212 mln zł, powstaną 84 miejsca pracy. Trzeci projekt to budowa instalacji do produkcji polistyrenów przeznaczonych do produkcji pianek izolacyjnych.

Synthos wyda 99,4 mln zł i stworzy 30 etatów. Gdy Ministerstwo Gospodarki poszerzało krakowską strefę o tereny w Oświęcimiu, była jeszcze mowa o zakładzie klejów i krzemionki strącanej. Tomasz Kalwat, prezes spółki, powiedział wówczas, że nie wszystkie projekty muszą dojść do skutku. Strefa ekonomiczna była tylko jednym z warunków inwestycji, do części Synthos może szukać zewnętrznych partnerów.

— Ministerstwo Gospodarki stworzyło katalog 15 branż, które mają być wizytówkami naszego kraju. Wśród nich znajduje się branża chemiczna, której reprezentantem jest właśnie firma Synthos Dwory 7. To przedsiębiorstwo, które bardzo odważnie zdobywa rynki i wpływa na rozpoznawalność polskich produktów na świecie — komentuje Monika Piątkowska z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Od początku roku Krakowski Park Technologiczny wydał w sumie 45 zezwoleń. Firmy, które zainwestują w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej, poniosą nakłady w wysokości ponad 1,5 mld zł i utworzą ponad 1700 nowych miejsc prac.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu