System do kontroli

opublikowano: 29-02-2016, 22:00

Przegląd urządzeń klimatyzacyjnych to konieczność. Nawet najmniejsze zaniedbania mogą być groźne dla użytkowników pomieszczeń.

Dobrej jakości klimatyzatory mają pięcioletnią gwarancję i pracują niezawodnie przez kilkanaście lat. Ich żywotność można przedłużyć, dokonując przeglądów i odpowiednio serwisując. Takie działania są ważne także dla zdrowia użytkowników klimatyzowanych pomieszczeń. Krótko mówiąc: wysiłek i koszt niewielkie, za to korzyści — ogromne.

Rygorystyczne zasady

Według przepisów klimatyzacja powinna być poddawana przeglądowi nie rzadziej niż co 6 miesięcy. — Utrzymanie sprzętu w czystości pozwala mu pracować bardzo sprawnie. Wszelkie zabrudzenia, naloty, wycieki powodują spadek wydajności, czyli większe zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji — wyjaśnia Jacek Parys, kierownik działu technicznego i szkoleń Mitsubishi Electric. Przegląd klimatyzacji polega przede wszystkim na czyszczeniu parownika i skraplacza oraz odgrzybianiu i dezynfekcji.

— Wykonuje się również kontrolę szczelności i pomiary parametrów pracy. Wszystkie te czynności mają zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą spowodować złe samopoczucie użytkowników: katar, kaszel, zapalenie spojówek, zawroty głowy — mówi Paulina Witkowska-Musiał, inżynier budowy CentroClima. Jeśli nie ma się doświadczenia w czyszczeniu klimatyzacji, warto sięgnąć po pomoc fachowców.

— W takim przypadku mamy gwarancję, że klimatyzacja zostaniecałościowo oczyszczona, począwszy od wlotów i wylotów powietrza poprzez filtry po kanały i przewody. Co ważne, regularne i systematyczne uzupełnianie freonu, oczyszczanie filtra i innych elementów klimatyzacji spowoduje, że urządzenie będzie działało sprawnie, spełniając swoje zadanie — tłumaczy Stanisław Gajlewicz z firmy Profiklima. Koszt przeglądu urządzenia waha się od 140 do 200 zł.

— Jeżeli zdecydowaliśmy się na zainstalowanie klimatyzacji, to warto zadbać o to, by jak najdłużej pracowała prawidłowo. Właśnie temu służą przeglądy — przekonuje Michał Gramera, współwłaściciel Ergoklima.

Czyja inicjatywa

W domach i mieszkaniach za serwis klimatyzacji odpowiada właściciel. A w obiektach komercyjnych?

— W imieniu inwestora za utrzymanie techniczne klimatyzacji w dobrym stanie i nadzór nad nią odpowiada zespół obsługitechnicznej budynku. Jego zadaniem jest przygotowanie z wyprzedzeniem planów wymaganych przeglądów i dbałość o wymianę poszczególnych elementów na czas. W pierwszym okresie eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji, kiedy są one na gwarancji, taki plan kontroli i wymian jest przeważnie narzucony przez dostawcę urządzeń. Taka firma precyzuje, jak, co i w jakim czasie ma być sprawdzone lub zmienione, oraz określa, kto może takich zmian dokonać, np. licencjonowany serwis.

Monitoring instalacji powinien być wykonywany na bieżąco, co we współczesnych obiektach jest łatwiejsze, jeśli wdrożony jest rozbudowany system zarządzania budynkiem (BMS), który informuje o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu i ewentualnych awariach — tłumaczy Paweł Warda, dyrektor działu zarządzania projektami w Europie Środkowo- Wschodniej JLL. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Rewizja systemu

PIOTR ZATORSKI

zarządca nieruchomości w Cushman & Wakefield

Przeglądy powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli urządzenie jest podatne na zanieczyszczenia albo było już naprawiane, to należy rozważyć częstsze przeglądy i czyszczenie. Aby zapobiec szybkiej eksploatacji urządzeń, należy pamiętać o poprawnej i regularnej konserwacji. Aby uniknąć tzw. syndromu chorego budynku, trzeba regularnie zlecać badanie powietrza i na tej podstawie decydować o harmonogramie czyszczenia wentylacji i klimatyzacji. Standardem jest czyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych nie rzadziej niż raz w roku, a idealnie — dwa razy w roku. Przeglądy w skrócie polegają na gruntownym czyszczeniu urządzeń i ich elementów (w tym dezynfekcji części), pomiarach sprawności i wydajności, sprawdzaniu szczelności układów, uzupełnieniu czynnika chłodzącego, drobnych naprawach i ogólnym teście pracy urządzeń. Czynności te powinna wykonać firma, która zajmuje się serwisami urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych. Koszty przeglądów i czyszczenia ponoszą najemcy w opłacie eksploatacyjnej, która obejmuje również serwis i przeglądy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu