Czytasz dzięki

Systemics-PAB kupuje za granicą

opublikowano: 28-02-2016, 22:00

Firma wróciła z Barcelony z umową kupna szwajcarskiej spółki i listem intencyjnym na przejęcie belgijskiej. B+R będzie w Polsce.

Jedni w Barcelonie na Mobile World Congress 2016 oglądali gadżety, inni podpisywali umowy. Systemics-PAB, firma badająca jakość usług telekomunikacyjnych, wróciła do Polski jako właściciel szwajcarskiej Nexus Telecom.

Wszystkie trzy spółki: polska, szwajcarska i belgijska, miały wspólne stoisko podczas kongresu w Barcelonie pod szyldem Grupy Systemics-PAB. Na targach dobiły targu — Polacy przejmują zagranicznych partnerów.
Zobacz więcej

BYŁO ICH TRZECH:

Wszystkie trzy spółki: polska, szwajcarska i belgijska, miały wspólne stoisko podczas kongresu w Barcelonie pod szyldem Grupy Systemics-PAB. Na targach dobiły targu — Polacy przejmują zagranicznych partnerów. ARC

— Współpracowaliśmy z tą firmą od dwóch lat, a parę miesięcy temu właściciel zaproponował nam przejęcie. Sfinalizowaliśmy je w Barcelonie — mówi Paweł Biskupski, prezes Systemics-PAB.

Szwajcarska marka

Nie podaje wartości transakcji, która zostanie sfinansowana z własnych pieniędzy i kredytu bankowego. Nexus Telecom jest komplementarna do Systemics-PAB. Ma siedzibę w Szwajcarii i spółki zależne w Niemczech, Malezji i Kanadzie oraz dużą bazę kontraktów — około 60 operatorów na świecie korzysta na stałe z jej usług. 90 proc. przychodów firmy pochodzi z zagranicy.

— Dzięki przejęciu będziemy mogli z Malezji obsługiwać całą Azję i wejdziemy do Ameryki Północnej. Spółka oferuje usługi uzupełniające nasze, bo specjalizuje się w monitorowaniu pasywnym głosu i usług roamingowych. My głównie wykonujemy testy aktywne — wyjaśnia Paweł Biskupski.

Nexus Telecom była częścią grupy dziewięciu spółek, z których większość należy do branży IT. Polacy zagwarantowali zachowanie nazwy i siedziby. Nie mieli wątpliwości, że warto.

— Szwajcarska marka ma dodatkową wartość. Zespół już dziś mamy międzynarodowy, więc będziemy tworzyć międzynarodowe zespoły sprzedażowe i rozwoju produktu — dodaje Paweł Biskupski.

Polski know-how

Działalność badawczo-rozwojowa będzie się odbywać głównie w Polsce. — Tworzymy dodatkową spółkę, która będzie naszym centrum R&D. Partnerzy wnoszą know-how, my — kapitał do rozwoju produktów. Jeszcze nie wiemy, ile osób będzie pracować w tym dziale — mówi prezes.

Poza tym spółka przeprowadzi optymalizacje kosztowe, np. zespół zajmujący się utrzymaniem i wsparciem klientów będzie w Polsce. Grupa Systemics-PAB za chwilę będzie jeszcze większa. — W Barcelonie podpisaliśmy również list intencyjny dotyczący przejęcia belgijskiej firmy, z którą też ściśle i owocnie współpracujemy od dwóch lat. To spółka mniejsza od nas, ale bardzo aktywna na rynkach

Polak na zakupach

francuskojęzycznych, także w Afryce. Ma ciekawą linię produktową — próbniki do pasywnego monitorowania jakości na interfejsach związanych z przesyłem danych — opowiada Paweł Biskupski. Po zakończeniu integracji Grupa Systemics-PAB będzie zatrudniać 200 osób w 14 krajach. Przychody w tym roku powinny wynieść 120-130 mln zł. W ubiegłym roku Systemics-PAB miał 37 mln zł obrotów.

Przybywa polskich firm, które przejmują zagranicznych partnerów. Exact Systems, firma oferująca usługi kontroli części, która dotychczas rosła organicznie, w ubiegłym roku przejęła belgijską CRS, a teraz prowadzi rozmowy na temat akwizycji w Hiszpanii. Wielton, producent przyczep i naczep, w ubiegłym roku kupił spółkę we Francji i część majątku włoskiej firmy w upadłości. Amica, producent AGD, kupiła. w 2015 r. spółkę dystrybucyjną w Wielkiej Brytanii za 147 mln zł i udziały francuskiego dystrybutora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane