Sytuacja makro i Elektrim przyczyną spadków na GPW

ŁDA INVEST SPÓŁKA AKCYJNA
04-07-2001, 16:38

WARSZAWA (Reuters) - Brak pozytywnych informacji makroekonomicznych oraz gwałtowna zniżka Elektrimu spowodował, że główny indeks warszawskiej giełdy spadł do poziomów nie notowanych od 30 miesięcy.

Zdaniem analityków na odwrócenie trendu spadkowego na razie nie ma szans, jednak w najbliższym czasie możliwe są korekty techniczne.

Kurs Elektrimu spadł o 8,6 procent i na zamknięciu za akcje spółki płacono 23,3 złotego. Prasa donosiła, że inwestorzy finansowi Elektrimu chcą wymienić część dziewięcioosobowej rady nadzorczej, co w opiniii analityków może psuć klimat wokół tej spółki.

W środę indeks WIG 20 spadł o 2,7 procent do 1.193,7 punktu. Tech WIG stracił 4,4 procent i zamknął notowania na poziomie 690,8 punktu. Obroty w notowaniach ciągłch wyniosły 189,2 miliona złotych.

"Pogorszenie na naszej giełdzie to wynik coraz to nowych opinii jakie pojawiają się na temat polskiej gospodarki" - powiedział Grzegorz Zaniewski z IDM Kredyt Banku.

W środę Dariusz Rosati z Rady Polityki Pieniężnej (RPP) powiedział, że niedobór budżetowy w tym roku może wynieść nawet 10-15 miliarda wobec prognozowanych wcześniej przez resort finansów 7,5-11 miliarda złotych.

W maju z powodu wolniejszego tempa wzrostu eksportu deficyt na rachunku obrotów bieżących wzrsósł do 708 milionów dolarów z 519 milionów w kwietniu, głównie z powodu spadku tempa eksportu.

Nadal traciły też kursy spółek czekających na dalszy etap prywatyzacji, czyli TPSA, PKN Orlen czy KGHM. Inwestorzy obawiają się bowiem, że groźba dymisji minister skarbu Aldony Kameli-Sowińskiej opóźniłaby ten proces. Sejm będzie głosował nad wotum dla pani minister prawdopodobnie w czwartek.

Akcje TPSA spadły o 2,7 procent do 16,30 złotego, zaś PKN o 0,3 procent do 17,75 złotego.

Zdaniem analityków inwestorzy zagraniczni nie interesują się na razie akcjami przecenionych polskich spółek, gdyż złoty jest bardzo mocny, a odstrasza ich też sytuacja makroekonomiczna i niepewność polityczna.

"Przynajmniej do wyborów nie należy spodziewać się poprawy sytuacji na giełdzie, jeżeli będą jakieś wzrosty to wyłącznie korekcyjne" - powiedział jeden z warszawskich analityków.

Liderami spadków podczas środowych notowań były spółki sektora technologicznego takie jak Optimus, czy Softbank. Straciły one odpowiednio 6,4 i 3,5 procent obniżając się do 39,7 i 24,6 złotych.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁDA INVEST SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Sytuacja makro i Elektrim przyczyną spadków na GPW