Sytuacja na rynkach 21 lipca

Dorota Sierakowska – analityk Domu Maklerskiego BOŚ
opublikowano: 21-07-2021, 12:36

Początek środowej sesji na rynkach walutowych nie przynosi istotnych zmian kierunku poruszania się głównych par walutowych. Dolar amerykański utrzymuje swoją siłę, głównie za sprawą powszechnego nastawienia risk-off wśród globalnych inwestorów.

Indeks amerykańskiego dolara dzisiaj rano spokojnie kontynuuje zwyżkę. FUSD obecnie oscyluje w okolicach poziomu 93 pkt., czyli porusza się już blisko lokalnego maksimum z przełomu marca i kwietnia bieżącego roku. Te okolice mogą więc przynieść pewien opór, przynajmniej krótkoterminowy.

Analogicznie, notowania eurodolara kontynuują ruch w dół, aczkolwiek nie jest on dynamiczny, a strona popytowa próbuje go kontrować. Dzisiaj notowania EUR/USD poruszają się w rejonie 1,1770-1,1780.

Dzisiejsza sesja na rynkach walutowych może przebiegać spokojnie, ponieważ wśród globalnych inwestorów panuje już nastrój wyczekiwania na jutrzejsze informacje ze strony Europejskiego Banku Centralnego. W centrum uwagi jest podejście ECB do dalszej polityki monetarnej w obliczu podwyższonej inflacji, jak również zagrożeń dla gospodarki, wywołanych nową falą pandemii.

OKIEM ANALITYKA – Przeceny walut surowcowych

Obserwowane w ostatnich dniach wzrosty awersji inwestorów do ryzyka wsparły amerykańskiego dolara i zaszkodziły walutom EM, uważanym za bardziej ryzykowną opcję inwestycyjną. W przecenach niektórych walut z tej grupy miał jednak znaczenie także inny czynnik – ich powiązanie z rynkami surowcowymi.

W ostatnich dniach pojawiła się presja podażowa na rynkach wielu surowców, co wynikało właśnie z nastawienia risk-off wśród inwestorów i obaw o kondycję globalnej gospodarki (która istotnie wpływa na popyt na surowce energetyczne oraz metale przemysłowe).

Na fali rosnącej awersji do ryzyka spadały m.in. notowania rosyjskiego rubla, kanadyjskiego dolara oraz norweskiej korony. Notowania wszystkich tych walut są w istotnym stopniu powiązane z cenami ropy naftowej na globalnym rynku.

Z kolei australijski dolar czy południowoafrykański rand traciły na wartości z uwagi na powiązanie notowań z cenami metali przemysłowych oraz szlachetnych. W przypadku ZAR warto zwrócić także uwagę na jego słabą kondycję na początku dzisiejszej sesji. Wynika ona nie tylko z sytuacji na rynkach surowcowych, lecz również z dzisiejszych danych dotyczących inflacji, która spowolniła w czerwcu do 4,9% w ujęciu rdr po osiągnięciu 30-miesięcznego rekordu w maju (5,2% rdr). To może skłonić bank centralny RPA – który spotyka się już jutro w celu podjęcia decyzji dotyczącej stóp procentowych – do utrzymania niezmiennej polityki monetarnej.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane