Szansę ma jeszcze Wasko

Magdalena Laskowska
05-05-2006, 00:00

Emocjonująca sprawa kupna komputerów przez policję powraca. Zaczęły się odwołania oferentów, którzy odpadli z gry.

Jak informowaliśmy w dwóch wydaniach „PB” — z 19 stycznia i 12 kwietnia — w listopadzie ubiegłego roku Komenda Główna Policji (KGP) ogłosiła przetarg na dostawę 3,9 tys. komputerów. Dwanaście podmiotów złożyło oferty, jednak tylko dwie z nich KGP wzięła pod uwagę: najdroższą firmy S&T za ponad 20 mln zł oraz MCSI za 18,2 mln zł. Pozostałe wykluczyła z postępowania ze względu na tzw. złe licencje Microsoftu (w zależności od wersji taki program można stosować tylko na jednym komputerze bądź przenieść go na inny).

Pierwszy wyrok...

Po złożeniu protestów KGP 26 stycznia poddała oferty odrzuconych firm ponownej ocenie, po czym 31 marca znów je odrzuciła — poza propozycją firmy Digilab, która została wybrana jako najkorzystniejsza.

— W specyfikacji istotnych warunków zamówienia wyraźnie określiliśmy nasze wymagania, poza tym powołaliśmy biegłego, eksperta z Microsoftu, który zwrócił uwagę na istotne różnice między licencjami, które proponowali wykonawcy w ofertach — argumentują decyzję przedstawiciele KGP.

Fala protestów i odwołań powraca. Pierwszy wyrok już zapadł. Decyzją zespołu arbitrów z 26 kwietnia odwołanie Consortii zostało oddalone, a tym samym jej oferta ponownie wykluczona z postępowania.

— Nasza oferta była o 1,7 mln zł tańsza od wybranej przez zamawiającego. Policja nierzetelnie odpowiadała na nasze pytania — skarżyli się podczas rozprawy przedstawiciele strony odwołującej.

...nie zraził

Wyrok arbitrów nie przeraził pozostałych oferentów. 28 kwietnia odbyły się dwie kolejne rozprawy na żądanie Wasko i MCSI. Wasko w proteście podniósł kwestię bezprawnego powołania biegłego przez KGP. I odniósł sukces.

— Uwzględniamy odwołanie i nakazujemy przywrócić ofertę firmy do postępowania i ponowienie czynności oceny ofert ze względu na bezpodstawne powołanie osoby biegłego przez KGP w osobie eksperta Microsoftu — mówił podczas rozprawy przewodniczący zespołu arbitrów.

Odwołanie MCSI zostało oddalone. Oferenci nie chcą oficjalnie komentować sprawy przed rozstrzygnięciem wszystkich odwołań. Wiemy jednak, że wszyscy zamierzają dalej walczyć o zamówienie. 5 maja odbędą się kolejne rozprawy: Konceptu i Computerlandu. Trzy dni później o zamówienie walczyć będzie Prokom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Laskowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szansę ma jeszcze Wasko