Szanujmy fachowców

  • Andrzej Arendarski
opublikowano: 30-01-2013, 00:00

Pamiętając czasy gospodarki socjalistycznej, wciąż z awersją reagujemy w obszarze biznesu na słowo „państwowy”.

Istnieją jednak przykłady łamania stereotypów. Miedziowy potentat KGHM odważył się w trudnych czasach na spektakularne inwestycje zagraniczne, które podniosły biznesowy prestiż Polski. Inny pozytywny przykład dał kolejowy przewoźnik PKP Cargo. Dzięki odważnym decyzjom i restrukturyzacji spółka przynosząca milionowe straty przekształciła się w firmę konkurencyjną i zyskowną.

W obu przypadkach kluczem do sukcesu była postawa lidera. Biznes jest grą zespołową, ale potrzebuje kapitana, który nie boi się ryzyka oraz potrafi czasem „postawić się” trenerowi, a nawet właścicielowi klubu… Do takich twardych graczy należą zarówno miedziowy prezes Herbert Wirth, jak i kolejowy Wojciech Balczun. Niestety, o prezesie PKP Cargo od poniedziałku mówimy już w czasie przeszłym. Naprawdę szkoda, że nikt go nie odwiódł od złożenia rezygnacji.

ANDRZEJ ARENDARSKI

prezes Krajowej Izby Gospodarczej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANDRZEJ ARENDARSKI

Polecane