Szczelny system, niższe podatki

- Za sukces uznałbym zmianę nastawienia większości podatników, by nie uważali, że przewaga konkurencyjna polega na agresywnej optymalizacji podatkowej czy wystawieniu pustej faktury, ale wymyśleniu lepszej usługi - mówi Paweł Szałamacha, minister finansów.

Szef resortu finansów uczestniczył w panelu „Korupcja i szara strefa – jak uzdrowić system” zorganizowanego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zobacz więcej

Paweł Szałamacha Tomasz Adamowicz/FORUM

- Jeśli uszczelnimy system podatkowy, powstaną warunki do racjonalnej dyskusji nad poziomem podatków.  Jeżeli luka w VAT wynosi 26 proc., poziom szarości jest zbyt duży by racjonalnie dyskutować nad obniżeniem jego poziomu – podkreśla Szałamacha.  

Największe słabości natury ludzkiej to też najlepsza pożywka dla przestępców – w szarej strefie królują branże paliwowa, hazardowa, spirytusowa i tytoniowa, dochodzi do tego też obszar transakcji gotówkowych. Takie są wnioski z raportu „Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce” wydanego w kwietniu przez inicjatywę sekretarza generalnego ONZ Global Compact w Polsce. 

- Główne rekomendacje raportu zostały zrealizowane: powstaje inspekcja skarbowa, ujednolica się procedury, zaraz będzie regulacja paliwowa i ustawa hazardowa. Rząd pracuje nad kolejnymi postulatami: poprawą jakości funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, szarą strefą w branży tytoniowej i spirytusowej – mówił Kamil Wyszkowski, szef biura projektowego programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach na panelu „Korupcja i szara strefa – jak uzdrowić system”.  

Paweł Szałamacha, minister finansów, ma teraz na tapecie branżę paliwową, gdzie strumień szarych pieniędzy płynie szerokim strumieniem. Ubytki podatkowe to ok. 10 mld zł rocznie, podaje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Luk dla oszustów jest sporo, obciążenia podatkowe stanowią 60 proc. ceny detalicznej. 

- Wykorzystują to przestępcy, którzy codziennie wjeżdżają do Polski z 500 cystern zza granicy, pomimo że tam cena detaliczna jest wyższa niż w Polsce. W naszym odczuciu głównym problemem jest rozproszenie nadzoru nad naszą branżą. Nie ma przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi bazami danych, nie wiadomo nawet ile jest stacji paliw. Oczekujemy konsolidacji naszego nadzoru – mówi Leszek Wieciech, prezes POPiHN. 

Jest dobra wiadomość dla Orlenu i Lotosu – rząd ostro zabrał się za uszczelnienie szarej strefy w branży paliwowej. Dzięki temu budżet powinien przytyć o 2,2-2,5 mld zł rocznie.

O sprawie pisał już "Puls Biznesu" - czytaj>>Rząd próbuje zatkać dziurę w baku

- Pakiet paliwowy będzie przedmiotem obrad rządu w przyszłym tygodniu i mam nadzieję, że będzie uchwalony przez Sejm przed wakacjami. Wstępna opinia branży była pozytywna, m.in. dzięki współpracy z branżą w procesie prac – mówi Paweł Szałamacha.

Latem będzie znowelizowana ustawa o VAT i o grach hazardowych.

- Limit transakcji gotówkowych ustawiony na poziomie 15 tys. euro (obniżone do 3 tys. EUR – przyp. red.) nie był obarczony sankcją za jego łamanie. Rozrost szarej strefy rozszczelnianiem tego typu przepisów – mówi Paweł Szałamacha.

Sukces w walce z szarą strefa można osiągnąć – pokazuje to branża stalowa, którą podatkowi oszuści prawie doprowadzili do bankructwa. Trudno konkurować z firmami, które mają rentowność zawyżoną unikaniem podatków a skalę zjawiska pokazują statystyki – oficjalne zużycie stali zbrojeniowej jest w Polsce o połowę niższe niż realne 1,3-1,5 tys. ton rocznie. Branża spięła się, by wypchnąć nieuczciwych konkurentów z rynku.

- Odnieśliśmy sukces w walce z szarą strefą dzięki temu, że ta mocno rozczłonkowana branża się zjednoczyła  – mówi Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Eksperci zgadzają się z branżą paliwową – kluczem do walki z szarą strefą jest konsolidacja uprawnień w jednych rękach. Zdarzały się przypadki, gdzie sąd oddawał przestępcom sfałszowane banderole czy linie produkcyjne papierosów, bo nie udowodnił im przestępstwa.

- Dopiero połączenie działań celników, UKS i służb specjalnych daje możliwości skutecznej walki z szarą strefą – mówi Adam Rapacki, generał policji, wiceminister spraw wewnętrznych w latach 2007-2012.

- Dobrze, by Krajowa Administracja Skarbowa była służbą z pełnymi uprawnieniami, w której obok śledczych znajdą się prokuratorzy znający specyfikę przestępstw gospodarczych. Słabością jest system sądowniczy, nawet jeśli uda się doprowadzić mafijnych bossów do sądu, sprawy są często po latach rozmywane, a przestępcy uniewinnieni – mówi Kamil Wyszkowski.

- Konsolidujemy Urzędy Kontroli Skarbowej w jedną sprawną organizację. Wprowadzamy konieczne zmiany prawne – jednym z rozwiązań jest pakiet paliwowy. Potrzebne jest też wyposażenie instytucji w skuteczne narzędzia informatyczne by w czasie realnym diagnozować zjawiska i podejmować punktowe kontrole w miejscach gdzie są zjawiska fraudu – odpowiada na te postulaty Paweł Szałamacha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Podatki / Szczelny system, niższe podatki