Szczęśliwy finał wojny telekomów

KL,PAP
opublikowano: 24-12-2009, 00:00

Telekomunikacja Polska i Netia podpisały porozumienie, które kończy ich spory. To zasługa prezes UKE.

Telekomunikacja Polska i Netia podpisały porozumienie, które kończy ich spory. To zasługa prezes UKE.

Dwaj najwięksi operatorzy wreszcie mają umowę, dotyczącą stawek opłat, które Netia płaci za dostęp do sieci Telekomunikacji Polskiej (TP). To efekt październikowego porozumienia, które Telekomunikacja Polska zawarła z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Zaletą tej umowy dla operatorów jest ustalona w umowie niezmienność tych stawek na najbliższe trzy lata (poza opłatą typu "koszt plus" za tak zwane BSA, która jest negocjowana oddzielnie, ale nie będzie wyższa, niż obecne stawki).

W ramach podpisanego właśnie porozumienia Netia i TP zobowiązały się do cofnięcia powództw i zakończenia wszelkich sporów sądowych wraz ze zrzeczeniem się roszczeń.

Mirosław Godlewski, prezes Netii, powiedział, że wartość tych sporów to około 300 mln zł.

— Nasze rezerwy są daleko mniejsze od kwoty sporów — stwierdził.

Grupa TP nie ujawniała wartości rezerw, jednak Maciej Witucki, prezes operatora zapowiedział, że jeśli będzie to księgowo możliwe, to być może zostaną one rozwiązane jeszcze w czwartym kwartale 2009 r. lub w pierwszym kwartale 2010 r.

Przypomnijmy, że zgodnie z porozumieniem między urzędem a TP, w zamian za stabilizację stawek hurtowych do 2012 r. przez UKE, TP zainwestuje w 1,2 mln linii dostępu do szerokopasmowego internetu. Inwestycje TP w 1,2 mln linii dostępu mają wynieść około 3 mld zł, a koszty wprowadzenia porozumienia TP szacuje na 180 mln zł.

Maciej Witucki podtrzymał zapowiedzi obniżki cen neostrady.

— Czekamy na nowe oferty hurtowe oparte na "koszt plus". Wówczas nasza cena za niższe przepustowości spadnie o 20-25 proc. To obniży marże na tych usługach — powiedział prezes TP.

Dodał, że spółka dzięki inwestycjom w infrastrukturę zaproponuje klientom wyższe przepustowości i na nich realizować wyższe marże.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL,PAP

Polecane