Szczyt Mercosur bez konkretnych rezultatów

20-01-2007, 14:07

Zakończony w piątek w Rio de Janeiro dwudniowy szczyt przywódców państw Południowej Ameryki wchodzących w skład Wspólnego Rynku Południa (Mercosur) przyniósł ogólną deklarację o potrzebie dążenia do większej integracji gospodarczej. Zabrakło jednak konkretnych rezultatów.

Zakończony w piątek w Rio de Janeiro dwudniowy szczyt przywódców państw Południowej Ameryki wchodzących w skład Wspólnego Rynku Południa (Mercosur) przyniósł ogólną deklarację o potrzebie dążenia do większej integracji gospodarczej. Zabrakło jednak konkretnych rezultatów.

W skład Mercosur wchodzą Brazylia, Argentyna, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuela jednak w Rio de Janeiro obecnych było aż 11 z 12 prezydentów państw Ameryki Południowej (pozostali w charakterze obserwatorów).

Rozbieżności między poszczególnymi państwami były duże. Radykalnie lewicowy prezydent Wenezueli Hugo Chavez skrytykował wolnorynkowe tendencje części krajów członkowskich i zagroził podjęciem działań mających na celu "oczyszczenie" bloku z tych tendencji.

Chaveza poparł jego polityczny sojusznik prezydent Bolivii Evo Morales. Wykorzystał on okazję do skrytykowania Brazylii za to, że płaci zbyt mało za boliwijski gaz ziemny oraz Kolumbię za przyjmowanie amerykańskiej pomocy w walce z handlarzami narkotyków.

Spotkało się to z ostrą odpowiedzią prezydenta Kolumbii Alvaro Uribe.

Najmniejsze państwa członkowskie Paragwaj i Urugwaj twierdziły, że są traktowane z góry przez dominujące w Mercosur Argentynę i Brazylię.

Prezydent Brazylii, czyli państwa - gospodarza, Luiz Inacio Lula da Silva oświadczył jednak, zamykając obrady, że "nigdy nie było tak obiecującego klimatu do integracji" i wskazał, że wartość wymiany handlowej między państwami członkowskimi wzrosła z 4 mld dol. w 1990 r. do 30 mld w 2006 r. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Szczyt Mercosur bez konkretnych rezultatów