Szef eurogrupy: strefa euro jest na skraju recesji

PAP
opublikowano: 19-01-2012, 07:42

Strefa euro jest na skraju recesji gospodarczej - ocenił w środę wieczorem szef eurogrupy i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. Apelował o znalezienie środków na wsparcie wzrostu gospodarczego.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

"W strefie euro znajdujemy się na skraju recesji technicznej" - oświadczył na konferencji prasowej w Luksemburgu po spotkaniu z premierem Belgii Elio Di Rupo. Według ekonomistów, z recesją techniczną mamy do czynienia, gdy przez dwa kwartały z rzędu notowany jest spadek produktu krajowego brutto (PKB) - zauważa AFP.

Zdaniem Junckera, "konsolidacja budżetowa jest rozwiązaniem, dla którego nie ma alternatywy". "Musimy skonsolidować nasze finanse publiczne, lecz trzeba również skupić się na konieczności wyposażenia Europy w faktyczną politykę wzrostu i rozwoju gospodarczego” - dodał przypominając, że kwestia ta będzie w centrum uwagi przyszłego szczytu UE 30 stycznia.

"Uważam, że konsolidacja budżetowa leży w gestii poszczególnych krajó natomiast wzrost gospodarczy powinien być pobudzany przez elementy unijne" - ocenił Juncker.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Szef eurogrupy: strefa euro jest na skraju recesji