Szef Grupy PKP: nie planów przejęcia PKP LHS przez PKP Cargo

PAP
opublikowano: 14-05-2013, 15:04

Nie ma planów, by PKP Cargo miało przejąć PKP Linię Hutniczą Szerokotorową, powiedział PAP szef Grupy PKP i prezes PKP SA Jakub Karnowski. Takie spekulacje pojawiły się w mediach po odwołaniu w zeszłym tygodniu części zarządu PKP LHS.

PKP Cargo jest spółką przygotowywaną do prywatyzacji - według zapowiedzi kolejarzy i przedstawicieli resortu transportu ma zadebiutować na warszawskiej giełdzie jeszcze w tym roku. W związku z tym co jakiś czas pojawiają się pogłoski, że PKP Cargo przejmie PKP LHS, spółkę zarządzającą szerokotorową linią i przewożącą po niej towary. Taka operacja miałaby zwiększyć wartość PKP Cargo przed debiutem. W piątek odwołano prezesa PKP LHS Zbigniewa Tracichleba i członka zarządu, dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Dariusza Sikorę, co na nowo wzbudziło zainteresowanie tą spółką.

"PKP LHS działa na prawach regionalnego przewoźnika zgodnie z prawodawstwem unijnym i ta koncepcja się sprawdza, co widać po kondycji spółki i jej wynikach. PKP Cargo jest wiodącym licencjonowanym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i za granicą, i nie może bezpośrednio jako przewoźnik narodowy zarządzać infrastrukturą. Od PKP Cargo oczekuję przede wszystkim dalszej optymalizacji działania w warunkach rosnącej konkurencji i spowolnienia gospodarczego" – powiedział PAP Karnowski.

Jak wynika z uzyskanych przez PAP w PKP informacji, zysk netto PKP LHS w 2012 r. osiągnął poziom 35 mln zł, co oznacza 24 proc. wzrostu rok do roku. W ubiegłym roku spółka osiągnęła 404,1 mln zł przychodów ze sprzedaży i przewiozła 10,16 mln ton ładunków.

PKP LHS zarządza najdalej wysuniętą na zachód szerokotorową linią kolejową - czyli o prześwicie toru 1520 mm; normalny tor ma szerokość 1435 mm. Linia LHS ma prawie 400 km długości i biegnie od przejścia granicznego z Ukrainą w Hrubieszowie do Sławkowa koło Katowic.

Zysk PKP Cargo za ubiegły rok to ok. 340 mln zł. W 2011 r. przewoźnik zarobił prawie 400 mln zł, a w 2010 r. zysk sięgnął prawie 62 mln zł. PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy i drugi - po Deutsche Bahn - pod względem wielkości w Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane