Szef UBS Group przeprasza za stratę banku na Archegos

opublikowano: 05-05-2021, 12:25

Axel Weber, szef rady nadzorczej UBS Group przeprosił za stratę poniesioną przez największy szwajcarski bank z powodu upadku amerykańskiego funduszu Archegos Capital Management.

Pod koniec kwietnia UBS przyznał się, że stracił 861 USD z powodu ekspozycji na Archegos. Było to zaskoczeniem, bo bank wcześniej nie ujawniał, że jest uwikłany w upadek funduszu. Weber, w przeszłości szef banku centralnego Niemiec, podkreślił, że to „niezwykła sytuacja” jeśli chodzi o UBS. Tłumaczył bank brakiem regulacji i przejrzystości dotyczących funduszy rodzinnych, takich jak Archegos.

- Uważamy, że to co poszło źle, było skutkiem różnych powiązanych błędów, a nie konkretnego jednego, który można łatwo wskazać – powiedział Weber.

Krajowy rywal UBS, Credit Suisse Group, stracił na Archegos aż 5,5 mld USD i jego przypadkiem zajął się szwajcarski regulator Finma.

Upadek Archegos w marcu spowodowany był jego lewarowanymi transakcjami na rynku instrumentów pochodnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane