Szefowa jest równie dobra jak szef

Dorota Czerwińska
opublikowano: 25-03-2013, 00:00

Porządek, kontrola, odwaga, wiedza, pasja, zaangażowanie i pomysłowość — z tym najbardziej kojarzy się kierowniczka.

W zarządach firm w Polsce zasiada tylko niespełna 12 proc. pań. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, analizującego udział kobiet w zarządach spółek giełdowych, Polska jest poniżej unijnej średniej. Tymczasem dla większości Polaków płeć przełożonego nie ma większego znaczenia. Ponad 60 proc. respondentów twierdzi, że kobieta jest równie dobrym szefem jak mężczyzna. Jedynie 12 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem — wynika z badania agencji Grupa IQS. Co kojarzy się ankietowanym z kobietami na stanowisku menedżerskim?

Porządek i kontrola, odwaga, wiedza, pasja i zaangażowanie oraz pomysłowość. To także kobiety są bardziej skłonne do inwestowania w zespół. Czują się odpowiedzialne za jego rozwój, za atmosferę i warunki pracy. Myśląc o mężczyźnie szefie, badani mieli skojarzenia z władzą, wiedzą, porządkiem, odwagą oraz pasją i zaangażowaniem. A jakie błędy zdarzają się najczęściej kobietom na kierowniczych stanowiskach? Respondenci uważają, że są mało odporne na stres, zarządzają zbyt emocjonalnie, są za bardzo drobiazgowe, mają tendencję do robienia problemu z mało istotnych spraw i brakuje im wiary w siebie. Za to mężczyźni często wytykają podwładnym błędy, nie traktują ich po partnersku i nie są dla nich życzliwi. Są zorientowani przede wszystkim na wynik, a nie na ludzi.

Z badania wynika również, że większość kobiet sukces zawodowy osiągnęła po czterdziestce. Uważają, że potrzeba do tego ciężkiej pracy, intuicji i empatii. Twierdzą też, że szef często musi wchodzić w rolę rodzica, który potrafi inspirować i wskazywać błędy oraz używać argumentów na odpowiednim poziomie. Dlatego, uważają, dużo łatwiej osiągnąć cele biznesowe niż zarządzać ludźmi, bo to oznacza zarządzanie masą problemów. Ankiety wypełniło ponad 1000 osób. Przeprowadzono też ponad 20 pogłębionych wywiadów indywidualnych z menedżerkami wyższego i najwyższego szczebla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane