Sześć podejrzanych transakcji w banku IOR

DI, PAP
22-05-2013, 17:45

W watykańskim banku IOR stwierdzono w zeszłym roku sześć podejrzanych transakcji - podano w przedstawionym w środę raporcie urzędu informacji finansowej działającego za Spiżową Bramą. Dwie z tych spraw po analizach skierowano do watykańskiego prokuratora.

Urząd informacji finansowej, którego zadaniem jest kontrolowanie wszystkich operacji finansowych w instytucjach Watykanu i czuwanie nad stosowaniem przepisów o walce z praniem brudnych pieniędzy, w sprawozdaniu podkreślił, że wykrycie i zbadanie przypadków budzących wątpliwości świadczy o skuteczności stosowanego nadzoru. Nie wyjaśniono, o jakie transakcje chodziło.

Ponadto poinformowano, że w zeszłym roku zanotowano prawie 2400 deklaracji złożonych przy bramach wejściowych Watykanu o transferze pieniędzy przez jego granice w kwocie powyżej 10 tysięcy euro. Zgodnie z wprowadzonymi przepisami każda osoba wchodząca na teren Watykanu lub opuszczająca go z taką sumą pieniędzy musi o tym zawiadomić.

Szef watykańskiej informacji finansowej, Szwajcar Rene Bruelhart ujawnił na konferencji prasowej, że w banku IOR trwa skrupulatny przegląd znajdujących się tam kont oraz tego, do kogo one należą.

Zapowiedział też, że w najbliższych miesiącach jeszcze bardziej zostaną zaostrzone kontrole stosowanych procedur w ramach inspekcji ze strony urzędu nadzoru.

Bruelhart zapewnił, że kierowana przez niego instytucja nie ma już żadnych problemów z otrzymaniem informacji od banku IOR. „Sytuacja znacznie się poprawiła” - oświadczył, odnosząc się do czasów wcześniejszych, gdy bank zasłaniając się tajemnicą nie udzielał praktycznie żadnych informacji na temat swej działalności i dokonywanych tam transakcji. Linię całkowitej przejrzystości wprowadzono na polecenie papieża Benedykta XVI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Sześć podejrzanych transakcji w banku IOR