Czytasz dzięki

Szkoci znów zagłosują w sprawie secesji

DI, PAP
opublikowano: 16-10-2016, 13:35

Bardzo prawdopodobne, iż przed 2020 r. zostanie powtórzone referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa – zapowiada Nicola Sturgeon, szefowa rządu Szkocji.

W wywiadzie dla stacji ITV Nicola Sturgeon została zapytana, czy spodziewa się powtórzenia szkockiego referendum w sprawie niepodległości przed 2020 rokiem.
"Myślę, że to bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę naszą obecną sytuację. Dziś jestem o tym bardziej przekonana niż dzień po (pierwszym) głosowaniu" - odpowiedziała szefowa rządu w Edynburgu.

W czerwcu w Wielkiej Brytanii odbyło się referendum, w którym niewielka większość (52 proc.) Brytyjczyków zagłosowała za opuszczeniem UE, podczas gdy w Szkocji 62 proc. wyborców było za pozostaniem we Wspólnocie. Od tego czasu Sturgeon wielokrotnie powtarza, że opcja kolejnego referendum niepodległościowego w Szkocji "jest na stole". Poprzednie głosowanie odbyło się we wrześniu 2014 roku.

Na dorocznej konwencji Szkockiej Partii Narodowej (SNP), której jest przywódczynią, Sturgeon powiedziała w ubiegłym tygodniu, że jej rząd przygotowuje się na wszelkie ewentualności, w tym na oddzielenie się od Wielkiej Brytanii, gdy ta wystąpi już z UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane