Szkoła na trójstyku rekrutuje

opublikowano: 09-04-2018, 15:11
aktualizacja: 09-04-2018, 15:49

Nowa podstawówka, która przyjmie dzieci z trzech sąsiadujących ze sobą pomorskich gmin (w tym Gdańska), będzie otwarta już od września. To prawdopodobnie pierwsza taka inwestycja edukacyjna na Pomorzu.

Nie będzie opóźnień, lekcje w nowej szkole ruszą już od wrzęśnia - informuje urząd miasta Gdańsk. Będzie to pierwsza w woj. pomorskim podstawówka, w której uczyć się będą dzieci z aż trzech gmin. Jest budowana na terenie gminy Kolbudy, ale  wspólnie z samorządem Gdańska i Pruszcza Gdańskiego. O przedsięwzięciu informował m.in. "Puls Biznesu" - pierwsza z gmin wniosła wkład w postaci gruntu, Gdańsk z kolei przygotował m.in. dokumentację projektową. 

Pomysł na tzw. „metropolitarną szkołę” pojawił się w grudniu 2012 r. (wówczas władze trzech gmin – Gdańska, Pruszcza Gdańskiego i Kolbud - podpisały list intencyjny).  Ponad pięć lat później miasta ogłosiły rekrutację uczniów. Lekcje będą się odbywać w  systemie zmianowym.

Wyłoniony w przetargu wykonawca (w październiku 2016 r.) buduje placówkę za 36 mln zł. Pierwszą łopatę wbito w zmienię w kwietniu 2017 r. 

W pomorskiej szkole w tym samym czasie będzie się uczyć 650-850 dzieci. Problem przepełnionych szkół nie dotyczy tylko Gdańska i sąsiadujących ze stolicą Pomorza miejscowości. W wielu miastach budowane są szkoły dla kilkuset do nawet tysiąca dzieci. 

— Są u nas dzielnice, które się starzeją i szkoły są tam puste, a w innych osiedlają się młode rodziny i zaczyna tam brakować szkół, więc miasto musi rozbudowywać infrastrukturę — mówiła w rozmowie z"PB" w styczniu Monika Chylaszek, rzecznik prasowa prezydenta miasta Krakowa.

Kłopoty z brakiem miejsc w szkolach ma też Warszawa (szczególnie jedna z jej najmłodszych dzielnic - Białołeka) i okoliczne miasta. W Markach, niedaleko stolicy, budowana jest szkoła za 33,5 mln zł. Te które są nie wystarczą, bo w miasteczku osiedla się coraz więcej osób, głównie pracujących w Warszawie, ale szukających tańszych mieszkań i działek budowlanych niż oferuje stolica. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu