Szkolenia otwarte bez wkładu własnego

Waldemar Słgocki
opublikowano: 16-04-2010, 00:00

Dzięki zmianie przepisów przedsiębiorcy starający się o dotację na szkolenia zaoszczędzą nawet 75 proc. kosztów.

Dzięki zmianie przepisów przedsiębiorcy starający się o dotację na szkolenia zaoszczędzą nawet 75 proc. kosztów.

Do końca miesiąca wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki zmianom przepisów udzielania pomocy w Priorytecie II POKL przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pomoc de minimis w przypadku ogólnopolskich projektów szkoleniowo-doradczych dla pracowników zatrudnionych w ich firmach.

Oznacza to, że w szkoleniach otwartych, czyli takich, do których mogą się zgłosić wszyscy chętni pracownicy przedsiębiorstw i sami przedsiębiorcy, nie będzie wymagane wnoszenie wkładu własnego. Pozwoli to zaoszczędzić przedsiębiorcom nawet do 75 proc. kosztów (tyle wynosi wkład własny w przypadku szkolenia specjalistycznego dla pracowników dużych przedsiębiorstw). Dzięki temu z dofinansowania szkoleń wynoszącego 100 proc. kosztów, będą mogli skorzystać liczni przedsiębiorcy. Umożliwienie udzielania pomocy de minimis szerszej grupie przedsiębiorstw jest wypełnieniem jednego z podstawowych założeń pakietu antykryzysowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

W przypadku ponadregionalnych projektów szkoleniowo-doradczych o charakterze zamkniętym, czyli dla konkretnych firm, pozostawione zostały dotychczasowe zasady, obejmujące pomoc szkoleniową i wnoszenie wkładu własnego przez przedsiębiorców. Wynika to ze stosunkowo niskiego pułapu dostępnej pomocy de minimis, która wynosi 200 tys. EUR w ciągu trzech lat. Przy wysokiej wartości szkolenia na osobę (nawet około 25 tys. zł), a także biorąc pod uwagę, że pomocą publiczną objęty jest cały projekt, wprowadzenie możliwości uzyskania pomocy de minimis powodowałoby, że jedno przedsięwzięcie, obejmujące wsparciem zaledwie około 30 osób, wyczerpywałoby cały dostępny limit pomocy de minimis na przedsiębiorstwo. W przypadku firm, które otrzymały już wcześniej pomoc de minimis, mogłoby to uniemożliwić im złożenie kolejnego wniosku o wsparcie, czyli ograniczyć liczbę dotowanych szkoleń, z których korzystają ich pracownicy. Pozostawienie bez zmian reguł dotyczących pomocy szkoleniowej w projektach zamkniętych umożliwia firmom zapewnienie większej liczby szkoleń dla pracowników, niż miałoby to miejsce w sytuacji otrzymywania limitowanej kwotowo pomocy de minimis.

Pomoc na nowych zasadach będzie dostępna w ramach projektów wyłonionych w konkursie prowadzonym przez PARP. Konkurs zostanie ogłoszony w kwietniu, zaraz po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia.

Pomagamy firmom zdobyć pieniądze

Kto próbował sięgnąć po unijną dotację, ten wie, że nie jest to zadanie łatwe. Żeby wspomóc przedsiębiorców w drodze po wsparcie, "PB" z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego prowadzą specjalną rubrykę poświęconą funduszom unijnym. Co dwa tygodnie przedstawiciele resortu będą na naszych łamach wyjaśniać zmiany w przepisach związanych z pieniędzmi z UE. Będą też radzić, jak zdobywać dotacje. Powodzenia!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Waldemar Słgocki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu