Szlaban na zatrudnianie w spółkach węglowych

Maria Trepińska
20-04-2004, 00:00

Czy prezes spółki węglowej może stracić posadę za tworzenie nowych miejsc pracy? Tak! To nowy pomysł resortu gospodarki.

Leszek Jarno, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), który zatrudnił w tym roku 260 górników, znalazł się pod obstrzałem właściciela, czyli resortu gospodarki. Niewykluczone, że za utworzenie dodatkowych miejsc pracy zapłaci głową. W podobnej sytuacji są szefowie pozostałych spółek węglowych.

Zakaz zatrudniania

Resort gospodarki, nie bacząc na to, że w górnictwie jest obecnie świetna koniunktura na węgiel, zwłaszcza koksowy produkowany przez JSW, postanowił jednoznacznie uregulować sprawy kadrowe. 2 kwietnia WZA wszystkich spółek węglowych, czyli w praktyce Jacek Piechota, wiceminister gospodarki, podjęło uchwałę „w sprawie zasad prowadzenia racjonalnej polityki zatrudnienia”. Wynika z niej, że zarządy, zanim zatrudnią górnika, muszą poprosić o zgodę ministra gospodarki. Jednocześnie prezesi zostali zobligowani do tego, aby nie dokonywać zmian organizacyjnych, które spowodują wzrost zatrudnienia, a od 25 kwietnia ma być wprowadzony całkowity zakaz pracy w godzinach nadliczbowych. Tymczasem z kopalniach brakuje rąk do pracy, zwłaszcza na dole.

— Brak zgody na dodatkowe zatrudnienie doprowadzi do ograniczenia wydobycia, kiedy jest popyt na węgiel i uzyskujemy wysokie ceny — mówi przedstawiciel spółki węglowej.

Pomysł resortu gospodarki budzi wiele kontrowersji.

Ręką ministra

— To absurdalna decyzja. Zamierzamy złożyć w ministerstwie protest w tej sprawie — mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

W ocenie Sławomira Kozłowskiego, przewodniczącego Solidarności KWK Pniówek, należącej do JSW, wprowadzenie ograniczenia zatrudnienia może wskazywać, że komuś zależy na wpuszczeniu do górnictwa prywatnych firm. Jednak zdaniem Jana Bogolubowa z resortu gospodarki, w uchwale WZA chodziło tylko o zmuszenie zarządów spółek do dokładnej analizy planów zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szlaban na zatrudnianie w spółkach węglowych