Sztuczna inteligencja sprawdziła, jak widzą psy

PAP , DI
opublikowano: 30-09-2022, 15:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Z pomocą skanerów i sztucznej inteligencji naukowcy zajrzeli do psich mózgów, aby dowiedzieć się, jak postrzegają świat. Okazało się, że ludzie zwracają uwagę głównie na obiekty, a psy koncentrują się przede wszystkim na akcji.

Czy pies patrzy na świat podobnie jak człowiek, czy może inaczej? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć zespół specjalistów z Emory University (Atlanta, USA). W tym celu naukowcy umieścili dwa specjalnie wytresowane psy w skanerach do funkcjonalnego obrazowania mózgu metodą rezonansu magnetycznego (fMRI), którym w trzech sesjach po 30 minut prezentowali specjalne filmy nagrane wcześniej z psiej perspektywy.

Na materiałach znalazły się typowe sceny z psiego życia — chodzenie na smyczy, jedzenie, zabawa, obwąchiwanie różnych przedmiotów, spotkania z ludźmi w różnych sytuacjach. Dane ze skanera analizowała sztuczna inteligencja.

— Pokazaliśmy, że możemy monitorować aktywność mózgu psa podczas gdy ogląda on materiał wideo i przynajmniej do pewnego stopnia zrekonstruować to, co widzi. To, że udało nam się tego dokonać, jest doprawdy niezwykłe — twierdzi prof. Gregory Berns, jeden z autorów publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of Visualized Experiments”.

Technologia opracowana w ostatnich latach w celu obserwacji ludzkiego mózgu pozwala na pewnego rodzaju „czytanie w myślach” przez określanie, jakie wzorce pracy mózgu odpowiadają oglądanym obiektom lub zdarzeniom.

Oprócz pary psów w takim samym eksperymencie wzięła udział dwójka ludzi. Podczas gdy ludzie skupiali się głównie na obiektach, psy w znakomitej większości przypadków postrzegały świat przez pryzmat dziejącej się przed ich oczami akcji.

— My jesteśmy zorientowani na zajmowanie się przedmiotami. Język angielski zawiera 10 razy więcej rzeczowników niż czasowników, ponieważ mamy tę szczególną obsesję nazywania otaczających nas obiektów. Psy wydają się być mniej zainteresowane tym, kogo lub co widzą, a bardziej tym, co się przed nimi dzieje — wyjaśnia prof. Berns

Dotychczas wiadomo było o różnicach w budowie oczu — psy widzą świat w odcieniach koloru niebieskiego i żółtego, choć postrzegają go z większą rozdzielczością, co ułatwia właśnie widzenie ruchu.

— To całkowicie logiczne, że psy są lepiej przystosowane do widzenia przede wszystkim akcji. Zwierzęta muszą cały czas być świadome, co się wokół nich dzieje, aby nic ich nie zjadło, a także, aby mogły obserwować środowisko w poszukiwaniu ofiary dla siebie. Akcja i ruch mają dla nich podstawowe znaczenie — podkreśla prof. Berns.

Naukowcy docenili też wysiłek uczestniczących w badaniu czworonogów. Z wybranej grupy psów tylko dwa — Daisy i Bhubo — zdołały bez ruchu, wewnątrz skanera, w kolejnych sesjach oglądać 30-minutowe filmy.

— Nie trzeba było im nawet dawać przysmaków. To było zabawne, ponieważ prowadziliśmy poważne badania naukowe, poświęcając wiele czasu i wysiłku. Wszystko jednak sprowadziło się do oglądania przez psy filmów z innymi psami oraz niemądrze zachowującymi się ludźmi — opowiada Erin Phillips, pierwsza autorka publikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane